21. dubna 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

OTÁZKY A ODPOVĚDI. Jak se bude jmenovat nový člen královské rodiny a kde se narodí?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Princ William s rodinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Princ William s rodinou. | foto: Twitter Kensingtonského paláce

LONDÝN/PRAHA Vévoda a vévodkyně z Cambridge, William a Kate, čekají každým dnem přírůstek do královské rodiny. Pátý následník trůnu a třetí dítě slavného páru by mělo přijít na svět kolem 23. dubna, přípravy na porod jsou tak již v plném proudu. Známé zatím není ani pohlaví či jméno potomka. Server Lidovky.cz přináší odpovědi na otázky kolem britské královské rodiny.

Jak probíhá oznámení těhotenství?

Královská rodina tradičně oznamuje těhotenství člena rodiny po dvanáctém týdnu těhotenství. U vévodkyně z Cambridge došlo k oznámení trochu dříve. Podle spekulací britských médií k tomu došlo kvůli silným ranním nevolnostem vévodkyně, které ji provázely i předchozích těhotenstvích a musela kvůli nim rušit svůj program.

Jak se bude třetí dítě královského páru jmenovat?

O jménu nového potomka zatím můžeme jen spekulovat, stejně jako o jeho pohlaví. Podle sázkařů je pravděpodobnější, že se narodí chlapec. V kurzu jsou ale dívčí jména jako Alice, Mary, Alexandra a Victoria. Mezi chlapeckými jmény se hovoří primárně o Arthurovi, Frederickovi, Jamesovi a Philipovi.

Princ William a jeho žena vévodkyně Kate s malou Charlotte a Georgem.
Princ William se svou ženou Kate a synem Georgem.

Jména královských potomků nebývají zveřejněná hned po narození. Po několik dní od porodu mohou média pouze spekulovat. William a Kate si pokaždé ponechali dva dny na oznámení jména nově narozeného dítěte. Jako první se jej vždy musí dozvědět královna. Oznámení však může trvat až měsíc.

Kde bude vévodkyně z Cambridge rodit?

Královští potomci se až do osmdesátých let minulého století většinou narodili v domácí péči. Až s princeznou Dianou přišla změna této tradice. Diana porodila prince Williama v nemocnici Svaté Marie v Paddingtonu v Západním Londýně.

Právě tam by měla na svět přivést své třetí dítě i vévodkyně pod dohledem týmu specialistů vedených gynekologem královské rodiny Guyem Thorpe-Beestonem, který již vedl tým lékařů při narození princezny Charlotte.

Podle tradice by princ William neměl být u porodu, ale již princ Charles tento zvyk narušil. Vévodkyně Kate bude v soukromém křídle nemocnice, kde je již od čtvrtka nachystáno vše potřebné k porodu.

Nemocnice si za prvních 24 hodin po narození dítěte účtuje 5 215 liber, tedy 151 tisíc korun, pokud dítě přijde na svět přirozeně. Pokud se narodí císařským řezem vyjde porod na 195 tisíc korun a následně na 33 tisíc za každý další den v nemocnici.

Jak funguje ohlášení narození nového potomka?

Jako první se o průběhu porodu a novém potomkovi vždy dozvídá královna, poté další členové královské rodiny a Middletonovi, rodiče vévodkyně Kate. Následně královský tiskový tým sdělí emailem médiím pohlaví a váhu nového člena královské rodiny a čas jeho narození.

Poté tiskový tým informuje veřejnost na sociálních sítích a tradičně nechá vyrobit ohlášení do tmavého dřevěného rámečku, který je na zlatém zdobném stojanu vystaven před Buckinhamským palácem. Právě na tomto oznámení bývá malý detail navíc, jako například, že matce a dítěti se daří dobře. Tradičně pod ním bývají podepsáni lékaři, kteří dohlíželi na porod.

Princ William následně dostane možnost odejít na neplacenou rodičovskou dovolenou, kterou mu udělí Královské letectvo. K narození královského potomka je také odpáleno 62 salv v londýnském Toweru.

Kdy poprvé uvidíme královského potomka?

Délka pobytu vévodkyně v porodnici není známá a bude záležet hlavně na jejím rozhodnutí. Po porodu prince George opustila vévodkyně Kate nemocnici až druhý den, zatímco v případě princezny Charlotte odjela do Buckinghamského paláce již v den porodu.

První fotografie prince Williama, vévodkyně Kate a malého prince George

První fotografie prince Williama, vévodkyně Kate a malého prince George

Očekává se, že William a Kate jako již tradičně ukáží novorozence dychtivě čekajícím novinářům u východu z nemocničního křídla. 

V případě následníka trůnu prince Charlese byla prodleva mezi narozením a křtem celý měsíc, během kterého veřejnost vůbec neznala jméno budoucího panovníka. To bylo oznámeno až před jeho křtem v Buckinghamském paláci.První oficiální vystoupení nového potomka pak bude až u jeho křtu, který probíhá většinou až několik týdnů po narození. Královské děti mívají zpravidla až 6 kmotrů, kteří se křtu účastní.

Jak narození dítěte ovlivní následnictví trůnu?

Nově narozený potomek bude pátým následníkem v pořadí za princem Charlesem (syn královny Alžběty), princem Williamem (vnuk královny Alžběty a prvorozený syn Charlese a Diany), princem Georgem a princeznou Charlottou (děti Williama a Kate). Prince Harry, Charlesův syn a Williamův mladší bratr, se tak posune až na šestou pozici. Na pohlaví narozeného potomka nezáleží, jelikož chlapci již nemají před dívkami přednost.

  • 2Diskuse


Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky