Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OTÁZKY A ODPOVĚDI o královské svatbě: milionové šaty i premiérový projev nevěsty

Svět

  6:00
LONDÝN/PRAHA - Tuto sobotu zažije Velká Británie událost státního významu. Princ Harry se ožení s americkou herečkou Meghan Markleovou. Královská svatba s sebou nese mnohá překvapení i kontroverze.

V ulicích Londýna se prodávají suvenýry s motivem královské svatby. foto: Reuters

Kaple svatého Jana poblíž Windskorského hradu.

Kdy a kde svatba proběhne?

Obřad se odehraje v sobotu 19. května v poledne místního času v Kapli svatého Jiří na hradě Windsor, který se nachází 34 kilometrů od Londýna. Kaple pojme až 800 lidí. Právě v ní byl pokřtěn princ Harry. Jeho snoubenka Meghan musela na žádost královny podstoupit křest 6. března.

Novomanželé následně podniknou okružní projížďku městečkem Windsor v kočáře typu Ascot Landau, který se obvykle používá při oficiálních státních událostech. Recepce se bude konat na hradě.

Jak bude vyzdobena Kaple svatého Jiří?

Květinová výzdoba kaple bude sestávat z bílých růží, pivoněk, náprstníků a dalších květin, které pokvetou v okolí windsorského hradu. Doplní je ještě větvičky bříz, buků a habrů. Podle floristky Philippy Craddockové má výzdoba reprezentovat prince a jeho snoubenku jako pár. Harry a Meghan se na výběru květin údajně také sami podíleli.

Princ Harry oznámil zasnoubení s americkou herečkou Meghan Markleovou.
Meghan Markleová.

Kdo je pozván?

Pozvánky na svatbu obdrželo na šest set hostů, z nichž dvě stě bylo pozváno na večerní recepci. Hlavní roli budou hrát členové rodin snoubenců. Rodiče Meghan Markleové dorazili do Velké Británie s týdenním předstihem, aby se setkali s královskou rodinou včetně královny Alžběty II., prince Charlese, prince Williama a vévodkyně Kate. Svatby se zúčastní i šestadevadesátiletý manžel královny princ Philip, ale tříměsíční syn Williama a Kate, princ Louis bude chybět.

Navzdory spekulacím se nakonec svatby nezúčastní žádný ze světových politických lídrů a nedorazí ani britská premiérka Theresa Mayová či vůdce opozice Jeremy Corbyn.

14.května 2018 v 14:24, příspěvek archivován: 14.května 2018 v 14:45

Ručně psaný souhlas Jejího Veličenstva Královny Alžběty se sňatkem jejího vnuka Prince Harryho s paní Meghan Marklovou. Více o této britské tradici zde: https://t.co/u1h6ewpGxa https://t.co/9uGh4Sk3uf

Účast na svatbě oficiálně potvrdilo jen málo osobností z řad celebrit, u mnoha z nich se ale účast předpokládá. Dorazit by měli manželé Clooneyovi či herečtí kolegové Markleové ze seriálu Kravaťáci. Zpěvák Elton John zrušil podle zpravodajského serveru BBC dva ze svých koncertů v datech blízkých svatbě, protože se mu „nehodily do rozvrhu“. Zpěvačka Mel B zase médiím naznačila, že byla pozvána ona i další bývalé členky skupiny Spice Girls.

Dvouletá princezna Charlotte byla družičkou na svatbě sestry vévodkyně Kate.

Kdo jsou svědci a družičky?

Svědkem prince Harryho bude jeho starší bratr William, kterému naopak dělal Harry svědka při svatbě s vévodkyní Kate v roce 2011. Meghan si podle posledních informací odmítla vybrat jen jednu ze svých kamarádek, protože nechce, aby se někdo cítil ukřivděn.

Nevěstu tak budou na svatbě obklopovat pouze dětské družičky. Jednou z nich by se podle tradice měla stát malá princezna Charlotte, dcera Williama a Kate.

Jaké šaty bude mít nevěsta na sobě?

Šaty Meghan Markleové zůstávají i necelý týden před svatbou stále tajemstvím. Jejich skutečná podoba bude odhalena až ve svatební den. Britští bookmakeři sází na to, že si nevěsta obleče róbu z dílny australského dua Ralph & Russo. V šatech od této módní značky pózovala na zásnubních fotografiích. Svatební róba od Ralph & Russo by mohla vyjít v přepočtu na milion korun.

Jak proběhne obřad?

Princ Harry a Meghan Markleová si vymění sliby z Knihy společných modliteb, liturgické knihy anglikánské církve. Součástí obřadu bude také zpěv hymnů a předčítání z Bible. Vystoupí gospelový sbor, který zazpívá tradiční anglické chorály, a také vítěz britské talentové soutěže, cellista Sheku Kanneh-Mason.

Britská královna je hlavou anglikánské církve, od členů královské rodiny se proto očekává, že budou aktivní v otázce náboženství. Markleovou pokřtil v březnu letošního roku canterburský arcibiskup Justin Welby, který pár také oddá.

A co svatební dort?

Meghan Markleová se rozhodla pokračovat v tradici královských svateb a servírovat ovocný dort. Netradičně (a s poukazem na svůj původ) ovšem zvolila americkou pekařku Claire Ptakovou žijící v Londýně. Ta upřednostňuje sezónní, přírodní ingredience a na svatbu připravuje citronovo-bezinkový dort s máslovým krémem ozdobený čerstvými květinami.

Do windsorské kuchyně můžete nahlédnout ZDE.

Jak rozezná veřejnost hosty?

Britská televize Sky News chystá pro královskou svatbu speciální technologii na rozeznávání obličejů. Funkce nazvaná „Kdo je kdo“ má zachytit obličeje hostů ve svatebním průvodu a přidat k jejich tváři informaci o tom, jak se s princem či Meghan Markleovou seznámili.

Markleová jako první ze všech žen, které se kdy přivdaly do královské rodiny, přednese na svatbě vlastní projev. Tradičně promlouvá pouze ženich a otec nevěsty. Snoubenka prince Harryho tak nabourává zkostnatělé struktury britské monarchie. Markleová má navíc africké předky a již je jednou rozvedená, což budí v britské veřejnosti kontroverzní reakce.