Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Královský masakr jako ze Shakespeara. Princ utopil dynastii v krvi kvůli lásce

Svět

  8:00
KÁTHMÁNDÚ/PRAHA - Bylo to nejhorší krveprolití v řadách vládnoucí dynastie od vyvraždění Romanovců. Přesto se o masakru nepálské královské rodiny, jenž se odehrál před 15 lety, ví za hranicemi himálajské země jen velmi málo. Korunní princ tehdy zastřelil otce, matku, své sourozence a další příbuzné, než obrátil zbraň proti sobě.

Traduje se, že korunní princ Dípéndra (vlevo) hodně popíjel a kouřil hašiš předtím, než se začal chovat neurvale a pohádal se s matkou. Údajně kvůli mladé a krásné Devjání (vpravo), nepálské dívce, kterou poznal během studií v Británii a do které se zamiloval. foto: ČTK / Koláž Lidovky.cz

Je to příběh hodný přirovnání k shakespearovské tragédii. Na začátku byla údajně nešťastná láska následníka nepálského trůnu k „nesprávné“ ženě. Na jeho konci pak ponurý soumrak poslední hinduistické monarchie, již nahradili maoisté.

Sešli se u večeře

Psalo se prvního června 2001, když se za zdmi královského paláce v Káthmándú sešli ke společné večeři příslušníci nepálské vládnoucí dynastie. Král Biréndra, královna Aišvarja, korunní princ Dípéndra, jeho mladší bratr Nirájan, sestra Šrútí. Nechyběl tehdy ani králův mladší bratr, jejich dvě sestry a další členové dynastie. Byli tam úplně všichni vyjma jediného – králova prostředního bratra Gjánéndry, který tou dobou nebyl ve městě.

Traduje se, že korunní princ Dípéndra hodně popíjel a kouřil hašiš předtím, než se začal chovat neurvale a pohádal se s matkou. Údajně kvůli mladé a krásné Devjání, nepálské dívce, kterou poznal během studií v Británii a do které se zamiloval. Princova rodina však sňatek odmítla.

Devjánin otec byl vlivný politik z nepálského klanu, s nímž odedávna vládnoucí dynastie soupeřila o moc. Její matka zase pocházela z indické královské rodiny, na kterou nepálská dynastie pohlížela jako na podřadnější.

Kus Měsíce, šavle od Stalina i tajemný trezor. Dělí se velkolepý majetek soudruha Tita

Korunní princ byl prý proto postaven před volbu – buď Devjání, anebo trůn. I když ústava nedovolovala připravit ho o následnictví, pohrozila mu v případě sňatku údajně královna, která byla podle některých skutečnou hlavou země místo krále, vyděděním.

Ostrá výměna názorů mezi dvojicí se završila tak, že král svého nejstaršího syna, v tu chvíli již v notně podroušeném stavu, z hostiny vykázal. Princův mladší bratr Nirájan a jejich bratranec Parás mu tehdy museli pomáhat, aby se vůbec dostal do své ložnice.

Mladý princ miloval zbraně

Nebylo tajemstvím, že mladý následník trůnu nešel někdy pro ostrá slova daleko. Říkalo se, že když v roce 1990 jeho otec pod tlakem protestů souhlasil přeměnit zemi z absolutistické monarchie na konstituční, zachvátil mladého prince amok. Když se dozvěděl, že jako budoucí král bude mít výrazně svázané ruce ústavou, pokud jde o jeho pravomoci, vykopl prý vzteky dveře.

Stovky Nepálců přišli 2. června k branám královského paláce v Káthmándú poté, co se doslechli o vyvraždění královské rodiny korunním princem Dípéndrou.

„Byl to tak trochu člověk dvojí povahy. Navenek velmi laskavý, každý ho měl velmi rád,“ popsal americké veřejnoprávní stanici PRI Vivek Kumar Šáh, který sloužil jako sekretář královské rodiny dlouhých 26 let. Prince Dípéndru znal odmala. „Ale uvnitř... Pravděpodobně se mu jako dítěti nedostávalo lásky, jakou potřeboval. O tom jsem přesvědčen. Měl jakousi sadistickou náturu. Upálil třeba kočku nebo myš. A líbilo se mu to,“ líčil někdejší sekretář.

Sarajevo u Habsburků? Dva roky příprav kvůli společnému názoru, říká habsburský ‚král‘

Mladý následník trůnu měl také rád zbraně. Měl jich celou sbírku. Klasické, lovecké i ty poloautomatické. Pokaždé, když dostala nepálská armáda nějakou novou do své výzbroje, princ si ji vyžádal taky.

Vrátil se v maskáčích

Onoho osudného červnového večera se ze své ložnice asi po hodině vrátil. Ve vojenských maskáčích a s několika zbraněmi.

Vypálil jediný výstřel do stropu, než zmáčknul spoušť znovu. Tentokrát mířil na svého otce, krále Biréndru. Pak vypálil další. Svého strýce trefil přímo do hrudi, když se ho snažil zastavit.

Jeho zběsilému řádění v královském paláci v následujících minutách neunikl skoro nikdo. Zastřelil celkem devět členů rodiny, včetně obou svých rodičů, bratra a sestry a pěti dalších příbuzných.

Poté obrátil v zahradách královského paláce zbraň proti sobě. A zmáčknul spoušť. Trvalo ovšem dlouhé tři dny, které strávil v kómatu, než zemřel.

Kremace krále Dírendry. V čele nepálské monarchie stál pouhých několik dnů, jež proležel na nemocničním lůžku. Při životě jej udržovaly přístroje.

Z rány, které himálajská monarchie onoho červnového večera utrpěla, se už nikdy nevzpamatovala. Na trůn sice záhy usedl králův mladší bratr Gjánéndra, který jako jediný tehdy v paláci nebyl. Mnozí ho i právě proto podezřívali, že masakr ve skutečnosti zosnoval on. Jeho vláda ovšem trvala pouhých sedm let. Tvrdé represe a rozpuštění parlamentu ve snaze navrátit monarchii k absolutismu se minuly účinkem a v roce 2008 se k moci dostali maoisté. Tak zanikla poslední hinduistická monarchie světa.