Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Následky politické krize v Durynsku: šéfka CDU skončí v čele strany, nebude kandidovat na kancléřku

Svět

  10:35aktualizováno  17:12
Berlín - Předsedkyně německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová skončí letos v čele strany a příští rok nebude kandidovat na kancléřku. Politička to v pondělí oznámila na zasedání vedení křesťanských demokratů v Berlíně. Její krok je i důsledkem politické krize v Durynsku, při níž se ukázalo, že ve straně, která v Německu nejčastěji nominuje kancléře, nemá dostatečnou autoritu.

Šéfka německé CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová. foto: ČTK

Sedmapadesátiletá Krampová-Karrenbauerová dnes svým kolegům řekla, že chce do léta zorganizovat proces výběru kandidáta na kancléře, a pak se vzdát svého předsednictví. Oba tyto posty by podle ní měl zastávat jeden politik.

‚Jednodenní‘ durynský premiér neustál tlak, své z Afriky vzkázala i Merkelová. Ve hře jsou nové volby

Dosud se počítalo s tím, že křesťanští demokraté kandidáta na kancléře vyberou na prosincovém sjezdu. Opakovaně se přitom mluvilo o tom, že by se jím nemusela stát ministryně obrany, tedy Krampová-Karrenbauerová, která chce nadále zůstat členkou vlády, ale někdo jiný. Nejčastěji se přitom skloňovala jména ministerského předsedy největší spolkové země Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta, ministra zdravotnictví Jense Spahna a bývalého šéfa poslanců konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze.

Dvojici posledně jmenovaných politiků Krampová-Karrenbauerová porazila v souboji o předsednický post CDU v prosinci 2018, kdy v čele dlouhodobě nejsilnější německé strany po více než 18 letech nahradila kancléřku Angelu Merkelovou.

Bývalé sárské premiérce, která svým klidným a pragmatickým politickým stylem právě Merkelovou značně připomíná, se ale nepodařilo křesťanské demokraty dovést k výrazným úspěchům. Naopak, pod jejím vedením v několika zemských volbách utrpěli výrazné ztráty, což oslabilo autoritu předsedkyně strany.

Nový durynský premiér pouhý den po nástupu do funkce končí. Volila ho protiimigrační AfD

Vše vyvrcholilo minulý týden ve středu ve východoněmeckém Durynsku, když navzdory naléhání a prosbám Krampové-Karrenbauerové tamní křesťanští demokraté při volbě ministerského předsedy hlasovali pro Thomase Kemmericha (FDP). Ten byl také nakonec překvapivě díky jejich hlasům i hlasům svobodných demokratů a politiků pravicově populistické až radikální Alternativy pro Německo (AfD) zvolen. Bylo to vůbec poprvé, kdy AfD někomu pomohla do premiérského postu.

Merkelová uvedla, že rozhodnutí své nástupkyně na čele CDU lituje. Zároveň ho ale maximálně respektuje.

Bývalý šéf SPD Sigmar Gabriel se už v reakci nechal slyšet, že Německo čekají předčasné volby. Sama Krampová-Karrenbauerová, která zůstává ve vládě jako ministryně obrany, si ale myslí, že se pro vládu nic nemění. Také podle současného předsedy sociálních demokratů Norberta Waltera-Borjanse by velká koalice měla pracovat dál. CDU si podle něj ale musí vyjasnit vztah k pravicovým extremistům.

Někteří křesťanští demokraté připouští, že jejich strana je v nezvykle vážné situaci, šéf CSU Söder poznamenal, že si musí od základu vyjasnit své personální i obsahové uspořádání.

Durynské hlasování je v Německu vnímáno jako prolomení tabu a například Merkelová, která je důsledně proti jakékoli spolupráci s AfD, ho označila za neodpustitelné. Právě středeční volbou dnes argumentovala i Krampová-Karrenbauerová. Existuje podle ní nevyjasněný vztah mezi částmi CDU na jedné straně a AfD a Levicí na straně druhé. Ona je přitom proti spolupráci s oběma.

Spolu se sesterskou Křesťanskosociální unií (CSU), jejíž šéf Markus Söder by se možná také mohl stát kandidátem na kancléře, je CDU dlouhodobě nejsilnější politickou silou spolkové republiky. Jejími členy byli všichni nejdéle působící pováleční kancléři - Konrad Adenauer (14 let), Helmut Kohl (16 let) i Merkelová (zatím přes 14 let).

Autor:

Mohlo by vás zajímat