3. března 2017 12:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další destrukce slavné Palmýry. Odnesl to i amfiteátr, kde IS popravoval zajatce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Antický amfiteátr v Palmýře poničený teroristy Islámského státu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antický amfiteátr v Palmýře poničený teroristy Islámského státu. | foto: Twitter: @MmaGreen

PALMÝRA/PRAHA Když Islámský stát (IS) nečekaně v prosinci znovu obsadil historické syrské město Palmýra, nečekalo se, že je udrží dlouho. Ve čtvrtek Palmýru znovu dobyly s pomocí ruských náletů síly prezidenta Bašára Asada. Ani ne tři měsíce však džihádistům stačily k tomu, aby zničili další památky. Odnesl to i slavný amfiteátr, ve kterém se odehrály hromadné popravy zajatců IS i koncert petrohradské filharmonie.

Syrské jednotky bojovaly týdny v poušti kolem Palmýry, aby ráj archeologů a kulturní památku UNESCO obsadily zpět. Podporovalo je v tom ruské bombardování i pomoc pozemních sil. Město v oáze se stalo centrem bojů již počtvrté za poslední dva roky. Stalo se symbolem džihádistické destrukce památek UNESCO v celém blízkovýchodním regionu.

Z Palmýry se IS podařilo vyhnat podruhé. Podle exilové organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) ozbrojenci město kompletně opustili, ale stačili ještě zaminovat několik lokalit. „Syrská armáda ještě některé čtvrti odminovává, aby mohla obsadit celé město,“ řekl šéf SOHR Rami Abdel Rahman webu Middle East Eye.

V prosinci teroristé překvapivě získali město do svých rukou znovu. Jejich nelibost tentokrát z historických památek do té doby téměř netknutých odnesl hrad nad městem a amfiteátr, v němž se mimo jiné před rokem představila petrohradská filharmonie. Koncertovala tehdy pro ruské i syrské vojáky, kteří se podíleli na osvobození antického sídla.

02.března 2017 v 16:12, příspěvek archivován: 03.března 2017 v 11:39

Roman amphitheater and Palmyra Castle damaged by Daesh terrorists after the Syrian Army liberated Palmyra today (02/03/2017) ANNA News https://t.co/WvO1esCwDL

Džihádisté poprvé Palmýru obsadili v květnu 2015 a začali systematicky ničit antické památky a chrámy. Zároveň rozkradli archeologické nálezy, které se nacházely v místním muzeu. Mnoho z nich prodali na černém trhu.

Před porážkou islamisté zaminovali celé město včetně obytných čtvrtí a...
V područí Islámského státu byly památky 10 měsíců. Za tu dobu na nich islamisté...

V březnu minulého roku z města vyhnala syrská armáda s mohutnou pomocí ruských sil. Rusové si následně ve městě postavili základnu. Čelili však obvinění z toho, že ji situovali na místě ještě neprozkoumané archeologické lokality. Podle některých expertů tak mohli uštědřit nalezištím podobně velkou škodu jako Islámský stát.

fasJakub Fajnor
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz