23. února 2016 15:19, aktualizováno  20:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krejčíř byl v Jižní Africe odsouzen k 35 letům vězení za pokus o únos a vraždu

Radovan Krejčíř stál před jihoafrickým soudem s pouty na rukou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř stál před jihoafrickým soudem s pouty na rukou. | foto: Reprofoto

JOHANNESBURG Čech Radovan Krejčíř byl v úterý v Johannesburgu odsouzen k 35 letům vězení za pokus o vraždu, za únos a za obchod s drogami. Na závěr přelíčení, které přenášela živě některá jihoafrická média, to sdělil soudce Colin Lamont. K výroku o vině sedmačtyřicetiletého Čecha a jeho pěti spolupachatelů dospěl soudce již loni a čekalo se jen na verdikt o výši trestu.

Rozsudek ještě není pravomocný, protože Krejčíř, který účast na zločinech odmítá, sdělil, že se odvolá. České ministerstvo spravedlnosti chce dál usilovat o jeho vydání do České republiky

Verdikt je přísnější než trest, který podle serveru IOL pro Krejčíře a pro další dva z obžalovaných ještě v úterý žádal prokurátor Louis Mashiyane. Pro tuto trojici navrhl odnětí svobody v trvání 28 let. Návrh odůvodnil mimo jiné společenskou závažností případu.

Na 35 let poslal soudce Lamont spolu s Krejčířem i dalšího obžalovaného Desaie Luphonda. Zbylým čtyřem spoluobžalovaným - bývalým příslušníkům elitního policejního útvaru pro boj s organizovaným zločinem - udělil patnáctileté tresty vězení.

Všichni odsouzení se podle IOL hodlají hned ve středu odvolat jak proti výroku o vině, tak proti trestům.

Radovan Krejčíř poslouchá verdikt u jihoafrického soudu. Za pokus o únos a...

Radovan Krejčíř poslouchá verdikt u jihoafrického soudu. Za pokus o únos a vraždu dostal 35 let

Česko se v JAR domáhá Krejčířova vydání od roku 2007. „Ministerstvo spravedlnosti činí z hlediska své působnosti vše pro to, aby byl Radovan Krejčíř do České republiky vydán, sleduje průběh extradičního řízení a v případě potřeby je připraveno jihoafrické straně poskytnout veškerou nezbytnou součinnost. Co se týče dnešního rozhodnutí, obecně platí, že země vydávají osoby až po pravomocném rozsudku, respektive po vykonání trestu,“ sdělila mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

Krejčíř a Luphondo ve skutečnosti dostali každý úhrnem 55 let vězení, ale vzhledem k souběhu trestů je čeká 35 roků za mřížemi. Nejvyšší sazbu, 25 let, jim soudce udělil za obchod s drogami, což označil za nejzávažnější provinění. Za každý z obou dalších bodů obžaloby jim přidal patnáctiletá vězení, ale do celkového výkonu trestu se odsouzeným připočítalo jen deset let.

Soudce v závěrečné řeči označil Čecha za hlavní postavu mezi odsouzenými, za „bosse“. Výši trestu zdůvodnil mírou závažnosti a společenské nebezpečnosti zločinů, z nichž byli loni muži usvědčeni. Někteří z pěti Jihoafričanů byli v době provinění policisty.

Radovan Krejčíř na archivním snímku z 13. ledna 2016.
Radovan Krejčíř u soudu

„Jsem při vyměřování trestu povinen vzít v úvahu zájmy společnosti země, v níž byl zločin spáchán, nebo jiných společností, kterých by se tento zločin mohl dotknout,“ řekl Lamont s narážkou na Austrálii, kam měla mířit zásilka drog od Krejčíře. „Je třeba posoudit nadnárodní účinek tohoto zločinu,“ dodal.

V závěrečné krátké řeči před vynesením rozsudku Krejčíř, který stanul před soudem v poutech, v angličtině řekl, že jeho odsouzení je „šokující“ a že pro něj neexistují žádné „objektivní důkazy“. Celý proces označil za nespravedlivý. Odmítl také tvrzení státního zástupce, že se před soudem někdy choval arogantně.

Pondělní odklad si vynutila bombová hrozba

Krejčíř v pondělí při zahájení jednání o stanovení trestu obvinil soudce Lamonta ze zaujatosti a usiloval o výměnu soudce a odložení rozsudku, ale neprosadil to. Odklad stání na úterý si nakonec vynutila bombová hrozba, která vedla k evakuaci soudní budovy a nakonec se ukázala planá.

Soudce i v úterý odmítl požadavek Čecha na odklad jednání, aby se soud mohl seznámit s jeho zdravotním stavem, protože se prý cítí nemocen.

Soudce Lamont v srpnu 2015 uznal Krejčíře vinným z podílu na únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který údajně zmizel i s 25 kilogramy pervitinu.

Jedná se o první odsouzení Krejčíře v JAR, kde je muž uprchlý z Česka obžalován hned v několika různých případech, v nichž jde mimo jiné o vraždy.

Výběr hlavních událostí v případu Radovana Krejčíře (47)

 • září 2003 - Obviněn z podílu na vytunelování Technology Leasing.
 • 18. června 2005 - Krejčíř utekl policii při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. Policie jej předtím obvinila z pokusu vyvést peníze ze státní společnosti Čepro a z přípravy vraždy celníka.
 • 23. června 2005 - Na Krejčíře byl vydán mezinárodní zatykač.
 • 9. září 2005 - Seychelská pobočka Interpolu potvrdila, že se Krejčíř s manželkou a synem nachází na území Seychel, jejichž mají občanství.
 • 20. října 2005 - Krejčíř prohlásil, že v roce 2002 půjčil ČSSD 60 milionů korun za to, že mu strana pomůže mj. získat Čepro.
 • 10. ledna 2006 - Česko požádalo Seychely o vydání Krejčíře.
 • 21. dubna 2006 - Soud v Praze jej zprostil obžaloby z třímilionového podvodu, jehož se měl dopustit na majitelích pozemků v Letech.
 • 7. srpna 2006 - Soud v Ostravě uložil Krejčířovi dvouletou podmínku za celní podvod při dovozu aut z Německa v roce 1993.
 • srpen 2006 - Ostravský krajský soud uložil Krejčířovi 6,5 roku vězení a třímilionovou pokutu za podvod s akciemi Teplárny Otrokovice. V srpnu 2010 vrchní soud v Olomouci snížil Krejčířovi trest na rovných šest let. Verdikt potvrdil i Ústavní soud.
 • 21. dubna 2007 - Na letišti v Johannesburgu zatkla Krejčíře policie; přicestoval ze Seychel pod falešnou identitou.
 • 6. května 2007 - Krejčíř řekl, že v JAR požádal o azyl. V roce 2012 soudy žádost zamítly, Krejčíř se odvolal. Řízení nebylo ukončeno.
 • 11. června 2007 - Česko předalo JAR žádost o vydání Krejčíře.
 • 1. února 2008 - Soud v JAR rozhodl, že Krejčíř nebude vydán ke stíhání do ČR. Záležitost se řešila několikrát, vynesení definitivního rozhodnutí ale dosud brání neukončené azylové řízení.
 • 3. září 2008 - Soud v Ostravě zprostil Krejčíře a jeho partnera obžaloby z úvěrového podvodu (kauza dvacetimilionového úvěru u Investiční a poštovní banky z roku 1995 pro firmu Corado Trade).
 • 9. září 2008 - Pražský městský soud Krejčíře odsoudil na sedm let za údajné organizování únosu Jakuba Konečného v roce 2002. Verdikt v prosinci 2009 zrušil Nejvyšší soud. Čin byl posléze překvalifikován na pokus o vydírání. Kauza není pravomocně uzavřena.
 • 26. března 2010 - Ostravský soud zprostil Krejčíře obžaloby z vyvedení 271 milionů korun z firmy Corado Holding do ciziny. Podle soudu nešlo o trestný čin, což potvrdil i vrchní soud.
 • 3. ledna 2011 - Za vyvedení stomilionového majetku z Technology Leasing uložil Městský soud v Praze Krejčířovi souhrnný osmiletý trest. Verdikt následně potvrdil Vrchní i Nejvyšší soud.
 • 30. listopadu 2012 - Pražský soud shledal Krejčíře vinným z více než půlmiliardového daňového úniku ve firmě M5. Uložil mu jedenáctiletý trest. Vrchní soud mu později trest o půl roku podmínečně snížil.
 • 15. března 2013 - Krajský soud v Praze potvrdil exekuci na Krejčířův majetek kvůli pohledávce 50 milionů, kterou uplatnila firma Frymis (poškozená v kauze transakcí s akciemi Teplárny Otrokovice).
 • 8. května 2014 - V Johannesburgu začal soud s Krejčířem a dalšími pěti osobami; obžalován z únosu, mučení a pokusu o vraždu bratra drogového kurýra, který údajně pro Krejčíře převážel pervitin.
 • 13. června 2014 - Soud v JAR začal řešit vraždu Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho, který pro Krejčíře údajně pracoval jako vymahač dluhů. Krejčíř ho ale podle obžaloby nechal zabít.
 • 6. února 2015 - Krejčíř a dva další muži si v JAR vyslechli obžalobu z vraždy podnikatele libanonského původu Sama Issy.
 • 13. dubna 2015 - V JAR začal soudní proces s Krejčířem a dalšími sedmi lidmi, obžalovanými z přípravy vražd soukromého detektiva Paula O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby.
 • 22. srpna 2015 - Policie v JAR zahájila podle českých médií nová vyšetřování spojená s Krejčířem. Jedná se o případy podezření na dvacet vražd a praní špinavých peněz.
 • 24. srpna 2015 - Soud v Johannesburgu rozhodl, že Krejčíř je vinný z únosu, pokusu o vraždu a také z pokusu o obchod s drogami. Pro Krejčíře je to první odsouzení v JAR.
 • 27. září 2015 - Jihoafrická policie oznámila, že zmařila Krejčířův pokus o útěk z vězení. Při prohlídce jeho cely se prý našla mimo jiné devítimilimetrová pistole a nůž. Na útěk bylo prý připraveno 246 milionů randů (přes 434 milionů korun).
 • 27. listopadu 2015 - Pražský městský soud poslal Krejčíře za snahu o vytunelování Čepra a přípravu vraždy celníka na 15 let do vězení. Do tohoto trestu se započítávají i jeho dřívější odsouzení za půlmiliardový daňový únik a další zločiny, za něž byl odsouzen dříve.
 • 28. listopadu 2015 - V Johannesburgu se vydražila luxusní vila na předměstí Bedfordview a venkovský dům v údolí řeky Vaal ze zabaveného Krejčířova majetku.
 • 13. prosince 2015 - Jihoafrická vězeňská služba přemístila Krejčíře do věznice s nejpřísnější ostrahou.
 • 19. prosince 2015 - Nejvyšší soud vyhověl odvolání Krejčířovy manželky Kateřiny o vyloučení jeho vily v Černošicích u Prahy z exekuce. Stavba je na ni v současnosti psaná.
 • 23. února 2016 - Soud v Johannesburgu poslal Krejčíře na 35 let do vězení za pokus o vraždu, za únos a za obchod s drogami. K výroku o vině Čecha a jeho pěti spolupachatelů dospěl soudce již loni a čekalo se jen na verdikt o výši trestu.
ČTK