10. ledna 2014 10:26, aktualizováno  13:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krejčíř mě chtěl zavraždit už pětkrát, tvrdí jihoafrický detektiv

Paul O'Sullivan vyšetřuje případ Radovana Krejčíře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paul O'Sullivan vyšetřuje případ Radovana Krejčíře | foto: ČTK

JOHANNESBURG Soukromý vyšetřovatel Paul O'Sullivan, který dlouhodobě sleduje aktivity Radovana Krejčíře v Jihoafrické republice, tvrdí, že ho český podnikatel chtěl už nejméně třikrát nechat zavraždit. O'Sullivan to řekl jihoafrické televizní stanici SABC v reakci na čtvrteční zatčení třech lidí, kteří údajně měli zlikvidovat jeho a policejního vyšetřovatele zabývajícího se Krejčířovým případem. Jihoafričtí kriminalisté zatím nemohou potvrdit, že za chystanými atentáty stál český podnikatel, zatčené osoby na něj ale mají kontakty.

"Asi v roce 2011 policie našla v Krejčířově domě seznam osob určených k likvidaci a stálo na něm i moje jméno. Od té doby se mě Krejčíř pokusil nechat zavraždit asi třikrát nebo čtyřikrát," vylíčil O'Sullivan SABC. Český podnikatel mu prý v roce 2010 dokonce sám volal a řekl mu, že má v plánu ho nechat zavraždit. "Teď to tedy byl pátý pokus," poznamenal ke čtvrtečnímu odhalení údajného atentátu soukromý detektiv a pochválil práci jihoafrické policie.

Soud zamítl odvolání

Vrchní soud v Johannesburgu v pátek nepovolil právníkům zatčeného českého podnikatele Radovana Krejčíře, aby se odvolali k jihoafrickému nejvyššímu odvolacímu soudu proti čtvrtečnímu zamítnutí Krejčířovy žádosti o propuštění na kauci. Proces s Krejčířem, který čelí obvinění z únosu a pokusu o vraždu, bude pokračovat 24. ledna.

O žádosti podnikatelových advokátů rozhodovala stejná soudkyně, jež ve čtvrtek potvrdila prosincové rozhodnutí soudu nižší instance, který Krejčířovi kvůli obavám z jeho útěku a z ovlivňování svědků nedovolil opustit vazbu. Advokát Francois Roets se soudkyni Leoni Windellovou znovu snažil přesvědčit, že podnikatelův útěk z JAR ani ovlivňování svědků nehrozí a že odvolací soud bude mít "globálnější pohled" na případ a mohl by kauci povolit.

S tím nesouhlasil prokurátor Louis Mashiane, který argumentoval, že propuštění Krejčíře musí zamítnout každý soud v JAR, neboť podnikatel má dobrý důvod ze země zmizet. Soudkyně se nakonec přiklonila k názoru prokuratury.

Kromě O'Sullivana se chystali i na policejního plukovníka

Ta zatkla dva muže a jednu ženu, kteří podle vyšetřovatelů měli téhož dne kromě O'Sullivana zabít ještě policejního plukovníka Nkosanu Ximbu přezdívaného Killer (zabiják). Jedním ze zatčených je dlouhodobě hledaný muž podezřelý z únosu a pokusu o vraždu ve stejném případu, kvůli kterému je Krejčíř v JAR nyní ve vazbě. Policie ve čtvrtek také zabavila tři auta, pušku a dvě pistole a vybavení pro policejní vozy. Při chystaných útocích se jejich strůjci údajně chtěli vydávat za policejní hlídku.

"Mají jasné vazby na Krejčíře, ale v této fázi ještě neumíme říct, do jaké míry se na tom (Krejčíř) podílel," řekl policejní představitel Solomon Makgale serveru Eyewitness News na dotaz, zda český podnikatel stál za údajně plánovanou likvidací dvou nepohodlných vyšetřovatelů. Makgale předpokládá, že v tomto případě budou zatčeny ještě další osoby. Podle televizní stanice eNCA by trojice zadržených měla stanout před soudem v pondělí.

PŘÍPAD KREJČÍŘ

Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu

Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu

Vraždy, které údajně plánovali, se měly odehrát ve stejný den, kdy vrchní soud v Johannesburgu znovu zamítl žádost Krejčíře o propuštění na kauci. Jihoafrická police podnikatele zatkla loni v listopadu kvůli podezření z únosu a pokusu o vraždu bratra Krejčířova údajného drogového kurýra, který měl do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (48 milionů Kč). Kurýr i s drogami ale zmizel a Krejčíř, který všechna obvinění popírá, ho prý chtěl přes jeho bratra vypátrat.

Jihoafrická justice by měla v pátek znovu jednat o Krejčířově žádosti o propuštění z vazby na kauci.

Podle O'Sullivana chystané útoky ukazují, že český podnikatel začíná být nervózní. "Myslím, že cítí, že mu justice začíná zatápět. Poslední čtyři roky nebo pět let měl justiční systém v kapse, ale nyní začíná zjišťovat, že navzdory všemu tomu chvástání mu to nestačilo. Domnívám se, že štěstí ho opustilo," řekl O'Sullivan stanici eNCA.

Krejčíř v JAR

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesunul se tam se Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jižní Africe, kde ho média spojují s řadou zločinů, požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl mezitím pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!