Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krejčíř: Nájemného vraha jsem neúkoloval. Ani ho neznám

Radovan Krejčíř | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř | foto: ČTK

JOHANNESBURG Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř popřel, že by měl cokoli společného s údajným seznamem úkolů pro nájemného vraha, který se prý chystal zabíjet i v Praze, napsal v pondělí jihoafrický zpravodajský server Eye Witness News. V JAR rovněž začal soud s Krejčířovým spolupracovníkem Ivanem Savovem, který čelí obvinění z bankovního podvodu.

Krejčíř si podle nedělní zprávy jihoafrického listu Sunday Times objednal likvidaci svých rivalů v Česku, Německu a na Seychelách, akce ale nevyšla. Českého podnikatele obvinil soukromý vyšetřovatel Paul O'Sullivan, který prý má svědectví přímo od najatého zabijáka.
Policie se k případu nevyjádřila. Podle zdrojů Eye Witness News však má její elitní vyšetřovací jednotka doznání údajného vraha k dispozici.

Server napsal, že Krejčíř obvinění ze zadávání nájemných vražd kategoricky popírá a tvrdí, že za ním stojí O'Sullivan. "Kdo jsou ti lidé? Byl tady někdo zabit nebo zraněn? Rád bych taky věděl, kdo je ten vrah. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby si to místopřísežné prohlášení nechal vyrobit O'Sullivan a zaplatil za něj," citovali novináře českého podnikatele.

Vyšetřovatel podvod odmítá, další vyjádření však odmítl s tím, že se nehodlá pouštět do debat s "gangstery a právníky, kteří vydělávají na zločinu".

Na vrahově seznamu prý bylo šest lidí

Na Krejčířově seznamu osob k likvidaci "v zahraničí" prý bylo šest lidí. Svědectví údajného nájemného vraha, který je původem Řek, ale žije v JAR, získal soukromý vyšetřovatel ve Španělsku. Podle něj jsou informace autentické a najatý zabiják mu prý prozradil i podrobnosti.

VÍCE ZDE:

Popsal třeba nepovedenou pražskou výpravu z roku 2009, která prý ztroskotala kvůli mimořádným bezpečnostním opatřením v české metropoli v souvislosti s návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy. Podle jihoafrických médií byla na pražské cestě zabijáka zainteresována i Krejčířova matka Naděžda, která údajně střelci poskytla zbraň. I Krejčířová ale důrazně odmítla, že by se něco takového událo.

Jihoafrická média Krejčíře přímo či nepřímo spojují nejméně s desítkou vražd v tamním podsvětí. K soudu se žádný z těchto případů nedostal.

O’Sullivan se vyšetřování trestné činnosti spojené s českým podnikatelem věnuje dlouhodobě a začátkem listopadu vypustil informaci, že Krejčíř si objednal i jeho vraždu. Sám vyšetřovatel není nijak jednoznačnou postavou: podle médií dříve šéfoval národnímu úřadu letecké bezpečnosti a pracoval také pro britskou kontrarozvědku. V posledních letech si vydělává jako konzultant a soukromý vyšetřovatel a sám byl obviněn například z vydírání. V roce 2011 se musel omlouvat Krejčířovu právníkovi za vyhrožování a slovní útoky.

Soud s Krejčířovým manažerem

  • Bulharský podnikatel Ivan Savov je obchodním ředitelem Krejčířova johannesburského podniku, směnárny a zastavárny Money Point. Právě tam minulý týden zahynuli při výbuchu dva lidé a policistům se tam podařilo Savova zadržet, ačkoli ho vyšetřují už od února.
  • U soudu se bude Bulhar zpovídat z bankovního podvodu, při němž údajně neoprávněně získal vysokou částku z účtu mezinárodní bezpečností společnosti G4S v bance ABSA, a to s pomocí jednoho jejího zaměstnance. Peníze nejprve putovaly na úschovný účet johannesburského advokátní kanceláře a z něj pak na konto firmy Scara Technologies, kterou Savov vlastní.
  • Společnost G4S zmizení peněz řešila přímo s bankou, od níž už dostala náhradu, napsal zpravodajský server iol news. Konto konkrétně patřilo soukromé věznici v Bloemfonteinu, kterou G4S provozuje.
  • Savovova kauza podle policie nesouvisí se zmiňovaným výbuchem, ani přímo s Krejčířem. Při výbuchu však zahynul také uprchlý Čech Jan Charvát, který nejspíš v podvodu také figuroval. Vedení elitní policejní jednotky Hawks (Jestřábi), která věc šetří, se podle jihoafrických médií domnívá, že Savov peníze získal díky fingovanému prodeji zlata právě Charvátovi.
Místo výbuchu před klenotnictvím v Johannesburgu, které patří Krejčířovi

Místo výbuchu před klenotnictvím v Johannesburgu, které patří Krejčířovi

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...