15. listopadu 2013 7:12, aktualizováno  8:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jsou to teroristé ve stylu Al-Káidy, chtějí mě zabít, říká uprchlík Krejčíř

Radovan Krejčíř u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř u soudu | foto: Reuters

JOHANNESBURG Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř přiznal, že se ho v Jihoafrické republice snaží zabít, netuší ale, kdo za tím stojí. Krejčíř se tak vůbec poprvé veřejně vyjádřil o úterním bombovém útoku, při kterém zahynuli dva jeho spolupracovníci. Tento čin označil za terorismus ve stylu teroristické organizace Al-Káidy.

Uvedl to v rozhovoru s portálem Eyewitness News a také v tiskovém prohlášení, které tomuto serveru poskytl.

"Ztratil jsem dva ze svých nejbližších přátel, jsem z toho velmi smutný," řekl Krejčíř. Portál Eyewitness News poznamenal, že na rozdíl od červnového útoku, kdy jen těsně unikl pokusu o zavraždění s pomocí dálkově ovládaného zbraňového systému, vtipkoval a přirovnával svůj život k dobrodružstvím Jamese Bonda, nyní hovořil velmi vážně.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nyní se nebavíme o útoku na jednoho člověka, ale o teroristickém úderu, neboť použili trhaviny a bylo jim jedno, jestli tam bude dvacet lidí a zda tam budou děti, tady mluvíme o jiné úrovni. Mluvíme o stylu Al-Káidy, o terorismu," prohlásil Krejčíř.

Uprchlý Čech řekl, že spolupracuje s policií a že nechce o možných útočnících spekulovat. "Skutečně nevím. Přemýšlel jsem o tom, ale opravdu nevím," řekl na otázku, zda tuší, kdo ho chce zabít. Dodal, že také neví, zda je nějaká spojitost mezi smrtí jeho přátel a pokusy zabít ho.

Krejčíř v prohlášení kritizoval média

Média o Krejčíři informují jako o padouchovi, uvedl v prohlášení. Rozhodně také odmítl spekulace, které ho spojují s více než desítkou vražd v JAR.

"Jsem velmi zklamaný, že mě média opakovaně vykreslují jako "zlého chlapíka". Zdá se, že mají požitek nebo si libují v tom, že mě vykreslují jako nějakého ďábelského gangstera. Nejsem nic z toho. Jsem rodinný typ, který se snaží užívat život v této zemi, kterou miluji a kde se snažím každému pomáhat. To je vše," prohlásil.

Za pomluvy je odpovědný soukromý vyšetřovatel O´Sullivan

Krejčíř za spekulace a pomluvy týkající se jeho osoby činí odpovědným soukromého vyšetřovatele Paula O'Sullivana, který se případem českého podnikatele v JAR dlouhodobě zabývá. "Ten člověk jednoduše není důvěryhodným zdrojem," uvedl Krejčíř. Prohlásil, že je velmi obtížné porozumět tomu, proč to O'Sullivan dělá, a že proto před jeho informacemi varoval veřejnost i média.

V prohlášení Krejčíř připomněl, že je v JAR od dubna 2007 a že v této africké zemi žije s rodinou. "Jsme, jak jsem opakovaně řekl, šťastní obyvatelé JAR a rovněž (johannesburského) předměstí Bedfordview, předměstí, kde máme tu čest žít a o které velmi pečujeme," uvedl s tím, že v zemi chce zůstat.

Do JAR přicestoval Krejčíř s falešným pasem ze Seychel, kde žil po svém útěku z Česka. Český soud ho loni na podzim nepravomocně odsoudil k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

České úřady dlouhodobě usilují o Krejčířovo vydání do vlasti. Krejčíř v Jihoafrické republice požádal o politický azyl. Místní úřady mu ho loni odmítly udělit, Krejčíř se ale proti tomu odvolal a nyní čeká na výsledek odvolacího řízení.

Více o Radovanu Krejčířovi a vražedném běsnění kolem jeho osoby si můžete přečíst v pátečním vydání Lidových novin.

Lidovky.cz, ČTK