Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Krejčíř prý dlužil zavražděnému společníkovi peníze a nechtěl platit

Svět

  13:52
JOHANNESBURG - Jihoafričan libanonského původu Basam Ísá, který byl v sobotu zavražděn nedaleko Johannesburgu, prý v minulosti pomohl uprchlému českému podnikateli Radovanu Krejčířovi sehnat peníze na kauci. Ísá si na Krejčíře neustále stěžoval, protože mu Čech údajně částku poté nesplatil, uvedli Ísovi přátelé, které dnes cituje jihoafrický deník The Star. Krejčíř ale popírá, že by zavražděného muže blíže znal.

Proces pokračuje. Radovan Krejčíř zatím stále čeká na rozhodnutí o svém dalším osudu v cele jihoafrické vazební věznice. foto: ČTK

"Sam pomohl Krejčířovi se zaplacením kauce. Pořád si na to stěžoval, protože mu prý Krejčíř peníze nevrátil. Také říkal, že mu Krejčíř dluží v souvislosti s jistým obchodem," řekl jeden z Ísových přátel. Podle Ísových společníků měl Libanonec s Krejčířem poslední dva roky obchodní styky. Krejčíř prohlašuje, že se znal s Ísou jen zběžně a že se pouze párkrát setkali ve městě Bedfordview, kde byla také spáchána sobotní vražda.

VÍCE ZDE:

Jihoafrická média o víkendu napsala, že by Krejčíř mohl představovat spojovací článek mezi vraždami dvou členů jihoafrického podsvětí, Libanonce Ísy a Leona Davise zastřeleného o týden dřív na předměstí Kapského Města. Krejčíř, kterého jihoafrická média dávají do souvislosti i s vraždami dalších podnikatelů a lidí z podsvětí jako Němce Uweho Gembaly a majitele sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona, zapojení do těchto incidentů důsledně odmítá. V neděli dostal výhrůžnou textovou zprávu další někdejší blízký Krejčířův společník Jerome Safi s tím, že "je na řadě".

Ísu podle přátel před dvěma týdny unesli dva muži, kteří ho vzali do auta a vyhrožovali mu, že ho zabijí. Ísá prosil o slitování, což jednoho z únosců prý obměkčilo. Druhý násilník trval na Ísově smrti a uneseného nakonec prý zachránilo to, že u vozu praskla pneumatika. Únosci ho v autě nechali samotného a uprchli.

'Byl to tlučhuba. Varovali jsme ho'

Ísovi přátelé deníku The Star řekli, že ho varovali před hrozící smrtí a radili mu co nejrychleji z oblasti Johannesburgu odjet. "Lidé mu říkali, že mu dal Bůh druhou šanci a že by měl opustit Johannesburg. Protože ať už ho chtěl zavraždit kdokoli, nebyl s prací únosců spojen (jelikož jim oběť unikla). O pár dnů později přišli a práci dokončili," konstatoval nejmenovaný muž s poukazem na sobotní incident, při němž byl Ísá, známý pod přezdívkou Černý Sam, zastřelen v autě stojícím na semaforech.

Podle přátel byl Ísá tlučhuba, který se rád předváděl pochybnými činy, jako třeba že střílel ostrými náboji do stropu místnosti, ale násilník nebyl, ačkoli v minulosti postřelil svého bratra.

Nezávislý jihoafrický vyšetřovatel Paul O’Sullivan zjistil, že Ísá pobýval v Jihoafrické republice s falešnými dokumenty. Devětačtyřicetiletý Libanonec naposledy prý v zemi oficiálně pracoval v roce 2008. "Jeho úvěrová historie ukazuje, že byl před lety zaměstnán u firmy na zpracování kovů. Od té doby nejsou záznamy o tom, že by měl nějaké zaměstnání," podotkl O’Sullivan. Vyšetřovatel je přesvědčen, že při řešení Ísovy vraždy brzy dospěje ke klíčovému průlomu.

Autoři: ,