9. ledna 2014 10:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krejčíř vazbu v JAR neopustí, žádost o kauci zamítl i vrchní soud

Radovan Krejčíř  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř | foto: ČTK

JOHANNESBURG Vrchní soud v Johannesburgu ve čtvrtek zamítl žádost zatčeného českého podnikatele Radovana Krejčíře o propuštění z vazby na kauci. Informovala o tom jihoafrická média. Vrchní soud tak potvrdil rozhodnutí soudu nižší instance, který propuštění Krejčíře, obviněného z únosu a z pokusu o vraždu, nepovolil už v prosinci. Čechovi právníci se nyní chtějí poradit, zda se postaví na odpor i proti dnešnímu verdiktu.

Podle jihoafrického tisku podnikatelův advokát Francois Roets novou žádost odůvodnil tvrzením, že pětačtyřicetiletý Krejčíř splňuje podmínky pro propuštění a že nehrozí jeho útěk ze země, neboť by v takovém případě přišel o 60 milionů randů (zhruba 113 milionů Kč). Johannesburskému soudu nižší instance Krejčíř nabízel, že složí kauci 50 000 randů (94 000 Kč). Zda stejnou částku navrhli jeho právní zástupci i vrchnímu soudu, není jasné.

V Česku pravomocně odsouzený podnikatel byl v JAR zatčen spolu se třemi Jihoafričany. Vyšetřovatelé je viní, že unesli a mučili bratra údajného Krejčířova drogového kurýra, který měl do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (48 milionů Kč). Kurýr i s drogami ale zmizel a podnikatel ho prý chtěl přes jeho bratra vypátrat. Zatímco Krejčířovu žádost o propuštění magistrátní soud v Johannesburgu 13. prosince zamítl, ostatní obviněné na kauci pustil.

VÍCE ZDE:

Po zatčení Čechovi soud povolil převoz z vazby do soukromé nemocnice kvůli jeho údajně vážným zdravotním problémům. Podle jihoafrického serveru Eyewitness News není známo, zda nadále pobývá na klinice, nebo se vrátil do vazebního zařízení.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesunul se tam se Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jižní Africe, kde ho média spojují s řadou zločinů, požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl mezitím pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz