14. ledna 2014 12:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krejčířovi zabijáci měli smést z cesty desítku nepohodlných policistů

Radovan Krejčíř u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř u soudu | foto: Reuters

JOHANNESBURG Kolem uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, který je nyní držen v Jihoafrické republice ve vazbě pro podezření z únosu a přípravy vraždy, mělo zřejmě vypuknout ještě větší vraždění, než se původně předpokládalo. Podle serveru jihoafrického listu The Times totiž policie zjistila v mobilních telefonech a tabletech čtyř zadržených osob, že jde o podezřelé nájemné vrahy, a objevila informace o nejméně deseti policistech z týmu vyšetřujícího Krejčířovy aktivity. Všichni tito důstojníci údajně měli být zabiti.

Podezřelí, tři muži a žena, stanuli v pondělí před soudem s obviněním z přípravy vraždy, ozbrojené loupeže, únosu, krádeže vozidel a také z nelegálního držení zbraní. Jejich případ byl odročen na další pondělí. 

Podle policie by údaje z jejich přístrojů měly pomoci vypátrat i objednavatele vražd, jímž nemůže být údajně nikdo jiný než samotný Krejčíř. Původně se hovořilo o dvou potenciálních obětech - policejním důstojníkovi a také soukromém detektivovi Paulu O'Sullivanovi, který se sledováním Krejčíře v JAR věnuje dlouhodobě.

"Nechápu, co proti tomu Krejčířovi všichni mají. Zatím zlikvidoval víc zločinců než my." Radovan Krejčíř očima jihoafrických karikaturistů.

V Česku pravomocně odsouzený podnikatel byl v JAR zatčen naposledy v prosinci spolu se třemi Jihoafričany. Vyšetřovatelé je viní, že unesli a mučili bratra údajného Krejčířova drogového kurýra, který měl do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (48 milionů Kč). Kurýr i s drogami ale zmizel a podnikatel ho prý chtěl přes jeho bratra vypátrat. Krejčíř všechna obvinění odmítá (více čtěte ZDE).

Kauza Krejčíř očima právních expertů:

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesunul se tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jižní Africe, kde ho média spojují s řadou zločinů, požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl mezitím pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!