16. listopadu 2013 13:55, aktualizováno  19:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zabavený majetek má pomoci policii rozkrýt vraždy kolem Krejčíře

Radovan Krejčíř | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř | foto: ČTK

JOHANNESBURG Vyšetřování jihoafrických finančních aktivit uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře vrhá nové světlo na případy vražd, které se v jeho okolí v JAR udály. Informoval o tom web listu Mail&Guardian. Z dokumentů, jež souvisejí s Krejčířovým obstaveným majetkem, mimo jiné vyplývá, že jedna z obětí úterního bombového útoku papírově vlastnila společnost zastřešující Krejčířovy obchody.

Muže spojovaného některými s touto společností úřady zadržely a obvinily jej z podvodu, uvedl s odvoláním na policii web ewn.co.za. Server thepost.co.za v této souvislosti poznamenal, že Krejčíř, kterému doposud žádný násilný čin nebyl prokázán, by mohl být jako známý americký mafiánský boss Al Capone. Ten se nakonec dostal do vězení kvůli krácení daní.

Soukromý jihoafrický vyšetřovatel Paul O'Sullivan, který se případu uprchlého Čecha dlouhodobě věnuje, označil Krejčíře za "korupční mašinu", která se po dvouleté tvrdé práci berního úřadu (SARS) se "skřípěním zastavila". Krejčířovi doporučil, aby se vrátil zodpovídat do Česka, pokud nechce okusit jihoafrické vězení.

"Doufám, že od teď, když bude chtít krabičku cigaret, bude si muset říct kurátorovi o 30 randů (60 korun)," dodal O'Sullivan.

Při výbuchu zemřeli lidé

Při výbuchu v Krejčířově směnárně Moneypoint na johannesburském předměstí Bedfordview zahynuli dva lidé - uprchlý český podnikatel Jan Charvát a Jihoafričan Ronny Bvuma (více ČTĚTE ZDE). A právě Bvuma byl majitelem firmy Crosspoint, jež na trhu působila jako Moneypoint.

Policie se domnívá, že Bvuma vystupoval jako takzvaný bílý kůň a že obchodní společnost údajně zakoupil v roce 2012. Během vyšetřování dřívějších Krejčířových daňových nesrovnalostí Bvuma prohlásil, že nerozumí kupní smlouvě, že o operacích firmy Crosspoint nemá žádné povědomí a že ji řídí Bulhar Ivan Savov.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle SARS se Savov označil za manažera, který má na starost všechny obchody Krejčířovy manželky Kateřiny. Jihoafrická média uvedla, že na Krejčířovou je registrována řada nemovitostí a podniků a sám Krejčíř v minulosti opakovaně prohlásil, že je chudý a že mu finančně pomáhá manželka.

Úřad zabavoval majetek

Dokumenty Krejčířova daňového vyšetřování také ukazují, že Čechův zavražděný německý obchodní partner Uwe Gembala byl podle policie zabit v domě, který si pronajal Savov. Ten byl v době vraždy mimo JAR.

Jihoafričtí kriminalisté podle serveru Eyewitness News potvrdili, že úřady Savova vzaly ve čtvrtek do vazby a obvinily jej z podvodu ohledně částky deset milionů randů (zhruba 20 milionů korun). Tato suma podle představitele speciálního kriminalistického týmu zvaného Jestřábi Paula Ramaloka zmizela z jisté bezpečnostní společnosti.

Místo výbuchu před klenotnictvím v Johannesburgu, které patří Krejčířovi

Místo výbuchu před klenotnictvím v Johannesburgu, které patří Krejčířovi


Mezi případem údajného podvodu, který vyšetřovatelé otevřeli dříve během roku v oblasti Johannesburgu zvané Kliptown, a zadrženým existují vazby, citoval server činitele. Ačkoli na účtech Crosspointu byly podle SARS značné příchozí i odchozí transakce, firma požádala o vrácení daně za rok 2010 s tím, že prodělala takřka 170 000 randů (asi 337 000 korun). Vratky daně z příjmů z let 2011 a 2010 ještě nejsou vyřízené.

Podle SARS také Krejčíř vyplatil 3,7 milionu randů (přes 7,3 milionu korun) své někdejší pravé ruce Georgi Smithovi, který je znám jako Louca. SARS to považuje za falešnou půjčku. S Loukou se Krejčíř seznámil ve vazbě, kde pobýval v roce 2007 po svém příjezdu do JAR na falešný pas. Po zavraždění šéfa striptýzového klubu Lollyho Jacksona uprchl Louca na Kypr, kde se brání vydání do JAR.

ČTĚTE TAKÉ:

SARS v pátek prozatímně zabavila majetek celkem 14 společností. Pod kontrolou úřadů je nyní mimo jiné 11 aut včetně Krejčířových luxusních sportovních vozů Lamborghini a Porsche a také Krejčířova rezidence v Bedfordview. Krejčíř, který se proti tomuto opatření může odvolat do 2. prosince, prozatím záležitost nekomentoval.

V pátek ale vydal prohlášení, ve kterém označil úterní útok za teroristický čin. Důrazně také odmítl spekulace, že by se na něm podílel. Řekl, že mu v JAR kdosi usiluje o život, netuší ale kdo.

Krejčíř také prohlásil, že je v JAR šťastný a že odjet ze země nechce. V JAR ale vznikla petice, která usiluje o jeho vyhoštění. Podle portálu iol.co.za se obyvatelé předměstí Bedfordviewu pomsty Krejčíře natolik bojí, že svůj podpis odmítají připojit.

České úřady dlouhodobě usilují o Krejčířovo vydání do vlasti. Krejčíř v Jihoafrické republice požádal o politický azyl. Místní úřady mu ho loni odmítly udělit, Krejčíř se ale proti tomu odvolal a nyní čeká na výsledek odvolacího řízení.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?