12. dubna 2017 6:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kreml hledá přátele. Na ideologii už nezáleží

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

Setkání italského prezidenta Sergia Mattarelly s ruským lídrem Vladimirem Putinem včera v Moskvě vypadalo jako schůzka starých dobrých přátel. Jako jednání strategických partnerů ji prezentovala ruská státní televize. Kreml se snaží všemožně vymanit z mezinárodní izolace.

Zatímco donedávna Rusko podporovalo nejrůznější slovanské instituty a marginální strany, dnes ho zajímají hlavně velké politické subjekty, prezidenti a premiéři. S ideologií to ale nemá nic společného. Moskva podporuje od pravých po levé kohokoliv, kdo je ochoten prosazovat její zájmy.

Ne náhodou se před volbami v­evropských zemích střídají v­Moskvě uchazeči o vysoké státní funkce. Poradit se tam byl nedávno zvolený srbský prezident Aleksandar Vučič, ještě před ním se u Putina ohlásila francouzská kandidátka na nejvyšší státní post Marine Le Penová. O tom, jak ve volbách dosáhnout úspěchu, hovořila s ruským lídrem hodinu a­ půl.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz