130 let
Kreml

Kreml | foto: Shutterstock

Kreml je náš, tvrdí potomek starého ruského rodu a chce ho zpět

Svět
  •   12:10
MOSKVA - Zřejmě nejznámější symbol Ruska a sídlo ruského prezidenta moskevský Kreml - je předmětem soudního sporu. Valerij Kubarjov, který se prohlašuje za potomka kdysi vládnoucího rodu Rurikovců, se dožaduje vrácení dávno ztraceného majetku.

Jakkoli se soud už žalobou zabývá, podle expertů si hlava státu nemusí balit kufry a hledat nové přístřeší. Na rozdíl od Česka se totiž v Rusku žádné restituce šlechtického majetku nekonají a Kreml zůstává majetkem státu.

"Jsme naladěni optimisticky," tvrdí o perspektivách soudního procesu Kubarjov a doufá, že na dalším přelíčení, které bylo naposledy odročeno na 18. října, vláda konečně předloží dokumenty dokazující její nárok na Kreml.

Rurikovci

Rurikovci vládli Rusku po staletí, přinejmenším od roku 822, kdy se novgorodský Rurikovec Oleg zmocnil Kyjeva a založil Kyjevskou Rus jako první ruský stát.

V režii Rurikovců se odehrálo pokřtění země, vymanění z mongolské nadvlády i konsolidace říše okolo Moskvy, než na konci 16.století rod vymřel a na trůn nastoupili Romanovci, svržení v roce 1917.

Pokud spor vyhraje, postará se o to, aby svět za rudými zdmi ožil a otevřel své brány všem občanům, nejen turistům, kteří si zakoupili vstupenku. Kreml by se také měl stát sídlem patriarchy pravoslavné církve.

"Dneska je to hrůza. Konají se tam jakési koncerty, přehlídky i automobilové závody. To vše má z Kremlu vydojit zisk, ale my bychom chtěli, aby byl skutečným kulturním a duchovním centrem Ruska," prohlásil v listu Izvestija "velkokníže" a postěžoval si, že rozlehlé sídlo ruských vládců se nyní podobá "obležené vojenské pevnosti", kde ozbrojené stráže hned zaženou návštěvníka, který si dovolil odchýlit se z povolené trasy.

Prezident a jeho tělesná stráž by i v případě příznivého verdiktu směli zůstat, kde jsou, ale všude jinde by se smělo chodit volně. "V Rusku se moc ohrazuje od lidu, ale to se nám nelíbí," vysvětlil.

Kubarjov kromě moskevského Kremlu vznáší nárok i na desítky dalších historických objektů v Rusku, na Ukrajině a v Polsku. Právní zástupci vlády a ministerstva kultury označují tyto nároky za nezákonné. Ani nezávislí experti žalobě žádné šance nedávají a soudí, že žalobci jde hlavně o rozruch a reklamu vlastní osoby.

Hlavní překážka totiž spočívá už v tom, že se Rusko do restitucí nepustilo. "Romanovce rehabilitovali, ale Kreml ani Zimní palác jim nevrátili," řekl advokát Andrej Kňazev.

Žaloba nemá šanci

S žalobami se sice roztrhl pytel, ale prý jen proto, že je soudy na rozdíl od sovětských dob nemohou rovnou odmítnout. Žalobce, na kterém spočívá důkazní břemeno, podle advokáta nejspíš bude mít potíž vůbec dokázat, že je opravdu potomkem Rurikovců.

Podle dalšího odborníka, Viktora Militareva, sporné nemovitosti nikdy nebyly osobním majetkem Rurikovců. Kdyby jejich potomci přišli s podobnými nároky za cary z rodu Romanovců, prostě by se jim vysmáli.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás