13. října 2017 14:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krym je součástí Ruska. Kreml odmítl Zemanův nápad na kompenzaci

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: Reuters

MOSKVA O případné kompenzaci za Krymský poloostrov podle Moskvy není možné jednat. Legálně se totiž poloostrov stal součástí Ruské federace z rozhodnutí legitimní krymské vlády, nikoli anexí, řekl v pátek mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, jehož citovala agentura TASS.

Dohodnout se s Moskvou na kompenzacích za ruské zabrání poloostrova poradil Kyjevu český prezident Miloš Zeman ve svém úterním projevu před Parlamentním shromáždění Rady Evropy.

„Nemůžeme mluvit o anexi, to není správně, a tím pádem ani nemůžeme mluvit o případných kompenzacích. O odtržení od Ukrajiny rozhodl legitimní orgán Krymu - tedy nejvyšší rada,“ prohlásil Peskov.

Zeman anexi Krymu v úterý označil za „fait accompli“, tedy za hotovou věc. Kyjev a Moskva by se podle něj měly dohodnout na kompenzaci, například ve finanční podobě či prostřednictví ruské ropy a zemního plynu. Projev vyvolal okamžitou pobouřenou reakci ukrajinského prezidenta Petra Porošenko a dalších ukrajinských politiků. Výroky kritizovali i čeští politici, podle nichž jsou v rozporu se zahraniční politikou vlády.

ČTK
David.79 Konečně se to gvyjasnilo!:-) 23:29 14.10.2017
Y. Yoan Fetsyshkanyn 14:21 14.10.2017
Y. Yoan Fetsyshkanyn velká omluva všem, toto sem nepatřilo :-( 14:24 14.10.2017
V. Grycz Už i v Kremlu to má rozlité. 13:19 14.10.2017

Najdete na Lidovky.cz