4. května 2018 18:22, aktualizováno  19:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kreml se raduje ze ‚senzačního Zemanova přiznání‘. Rusové mají výroky českého prezidenta za těžkou ránu Londýnu

Miloš Zeman na sjezdu KSČM. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na sjezdu KSČM. | foto:  Dan Materna, MAFRA

MOSKVA Český prezident Miloš Zeman veřejně učinil „senzační přiznání“ prohlášením, že se v Česku v malém množství vyráběl a testoval nervově paralytický jed A-230 ze skupiny označované jako novičok. Napsala to v pátek ruská státní agentura TASS v komentáři ke čtvrtečnímu Zemanovu prohlášení. Označuje ho za „další těžký úder snahám Londýna obvinit Rusko z otravy Sergeje Skripala“.

„Samo Česko a další státy... se spěšně ohrazovaly proti tvrzení o experimentech s novičokem a obvinily Moskvu z šíření vědomých lží. A vida: přesně dva měsíce po incidentu v Salisbury český prezident přiznal: ano, vyráběli jsme, testovali,“ napsala agentura v komentáři, věnovaném hlavně sarkastickým útokům proti Británii prosazující verzi o vině Ruska.

„Je to další výmluvná ilustrace neudržitelné pozice, kterou předvedlo vedení Velké Británie,“ prohlásil o Zemanových slovech mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle něho se český prezident postaral o „další potvrzení, že celý příběh se Skripalovými je absolutní provokací a hazardem“.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila Zemanův výrok za vyvrácení „žvástu vlády Theresy Mayové o tom, že novičok se jakoby vyráběl pouze v Rusku“. Severoatlantická aliance by podle ní měla vysvětlit, proč tajila informace o novičoku v Česku. Podle ruské mluvčí se nakonec ukáže, že kapacitu vyrábět novičok mají i další členské státy NATO.

Nové podezření vůči Moskvě vyvstalo poté, co státní agentura RIA Novosti napsala, že se likvidují objekty laboratoří v Šichanech na jihu Ruska, kde se v 70. a 80. letech vyvíjely armádní jedy, včetně novičoku. Podle agentury ale o zbourání bylo rozhodnuto už po ukončení likvidace ruského chemického arzenálu.

Informace o Zemanově prohlášení v pátek publikovala prakticky všechna ruská média. Státní televize Pervyj kanal informaci uvedla slovy o „senzačním obratu ve vyšetřování Skripalovy kauzy“. Slova českého prezidenta podle ruské televize potvrzují názory mnoha chemiků po celém světě, že bojovou otravnou látku může vyrobit kdokoli, nikoli jen Rusko. Zeman odhalil lež Velké Británie, uvedla televize.

Za těžkou ránu britské verzi o událostech v Salisbury v pátek Zemanova slova označil vlivný ruský senátor Alexej Puškov. „Tak je to tedy! Novičok se vyráběl a skladoval v Česku v ‚zanedbatelném množství‘. Je to těžká rána verzi Londýna, která i bez toho praská ve švech... Londýn je v rozpacích, celá konstrukce se rozpadá,“ napsal Puškov v twitteru.

ČTK

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.