Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Moskva trestá Turecko. Za ‚akt agrese‘ se pomstí sankcemi

Pietní vzpomínka na Olega Peškova (vlevo) a Alexandra Pozyniče u památníku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pietní vzpomínka na Olega Peškova (vlevo) a Alexandra Pozyniče u památníku... | foto: ČTK

MOSKVA Ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil vládě vypracovat do dvou dnů seznam „omezujících opatření“ vůči Turecku. Útok turecké armády proti bombardéru Su-24, k němuž došlo v úterý na hranici mezi Tureckem a Sýrií, označil za akt agrese proti Rusku. Turecký prezident Erdogan kontroval, že sestřelení letounu bylo „automatickou reakcí“ a Turecko se za něj omlouvat nehodlá.

SMUTNÝ ERDOGAN

  • Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan naopak uvedl, že sestřelení ruského Su-24 bylo "automatickou reakcí" v souladu s platnými instrukcemi turecké armády. a dodal, že je "smutný" z odvetných opatření Ruska. Podle Erdogana jsou ohlášené ruská kroky "emocionální" a nehodné politiků.
  • Pro CNN Erdogan uvedl, že Turecko se omlouvat nehodlá. "Pokud by se měl někdo omluvit, pak to nejsme my. Omluvit by se měli ti, kdo narušili náš vzdušný prostor," řekl turecký prezident. Stejný názor dnes vyslovil i šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu. "Není důvod, aby se Turecko omlouvalo za situaci, v níž má pravdu," řekl ministr při cestě na sever Kypru.
  • Erdogan dále v projevu k místním představitelům v Ankaře zopakoval, že Turecko nenakupuje ropu od radikálního hnutí Islámský stát (IS). Turecko se podle něj naopak snaží zastavit pašování ropy přes syrsko-tureckou hranici. Moskva, která Ankaru z nakupování ropy od IS obviňuje, musí svá tvrzení podle hlavy Turecka nejprve dokázat. Ropa je klíčovým zdrojem příjmu islamistů.

Podle Medveděva se ruská odveta bude týkat společných investičních projektů, fungování tureckých firem v Rusku a dodávek tureckého zboží včetně potravin. Některé projekty mohou být pozastaveny, jiné úplně zrušeny.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov předtím novinářům řekl, že embargo na dovoz tureckého zboží nařízeno nebylo a o jeho zavedení se zatím neuvažuje.

Medveděv prohlásil, že odvetná opatření nebudou časově omezena. Vládní návrh má být předložen co nejdřív, aby bylo možno zahájit „odpovídající procedury“. Rusko na turecký útok odpoví opatřeními „vojenského, diplomatického a ekonomického charakteru“, řekl předseda ruské vlády.

„Je to nepochybně akt agrese proti našemu státu ze strany Turecka, našeho souseda a k tomu navíc člena Severoatlantické aliance,“ prohlásil Medveděv. „Vojenská a diplomatická reakce následovala a další se chystá,“ dodal.

Putinovy ‚rány do zad‘

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek v souvislosti s incidentem opět hovořil o ráně do zad. V Moskvě prohlásil, že Rusko považuje za absolutně nevysvětlitelné proradné údery do zad od těch, koho považovalo za partnery v boji s terorismem.

Obvinil rovněž turecké vedení, že vědomě přivádí vztahy s Ruskem do slepé uličky. „Dosud nepřišly omluvy za zkázu Su-24, ani návrhy na náhradu škod,“ postěžoval si. Rusko z Ankary podle šéfa Kremlu očekává omluvu od nejvyššího vedení, návrh na náhradu škod a slib potrestání viníků. Turecké jednání odporuje zdravému rozumu i mezinárodnímu právu, řekl Putin.

Vladimir Putin.

Vladimir Putin.

„Skutečně široká“ mezinárodní koalice proti terorismu bude vytvořena a „především podpoří úspěšné akce ruského vojenského letectva v Sýrii,“ konstatoval Putin, který promluvil k novým velvyslancům krátce před odpoledním jednáním s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Prověrky tureckého zboží

Ruská vláda ve čtvrtek rovněž oznámila, že nařídila zesílení kontroly dovozu zemědělské produkce z Turecka. Příčinou je údajně opakované porušování ruských norem. Podle oznámení ruského kabinetu turečtí vývozci nejednou porušili ruské normy, jimž neodpovídá v průměru 15 procent dovážených zemědělských produktů. Proč ruské úřady proti porušování norem nezasáhly dříve, informace neuvádí.

Ruský aktivista, který drží v ruce tablet s fotografií mrtvého pilota ruské...
Kombinace snímků zachycujících sestřelený ruský letoun.

Na hranicích i přímo v tureckých provozech budou ruské orgány provádět rozšířené prověrky dováženého zboží, řekl agentuře Interfax ruský ministr zemědělství Alexandr Tkačov. Od počátku roku podle něj ruští kontroloři odhalili 40 případů, kdy dovážená turecká produkce obsahovala škůdce nebo zakázané látky.

Vicepremiér krymské autonomní vlády dosazené Moskvou oznámil, že Krym zastavil realizaci třiceti tureckých investičních projektů v hodnotě půl miliardy dolarů (téměř 13 miliard korun). Ruslan Balbek novinářům řekl, že projekty se týkaly zejména stavebnictví, turistiky, komunikací a dodávek potravin. V plánu byla i výstavba velké mešity v Simferopolu.

Organizace Rossotrudničestvo, která zastřešuje propagaci Ruska v zahraničí, ve čtvrtek zrušila v reakci na úterní incident prosincové rusko-turecké veřejné fórum. Akce, věnovaná rozvoji společenských vztahů obou zemí, podle agentury TASS měla předcházet vrcholné schůzce prezidentů Vladimira Putina a Recepa Tayyipa Erdogana.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...