26. prosince 2017 15:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Navalnyj vyzval k bojkotu prezidentských voleb. Mohl porušit zákon, naznačuje Kreml

Alexej Navalnyj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexej Navalnyj | foto: Reuters

MOSKVA/BRUSEL Ruské úřady by měly pečlivě přezkoumat, zda výzvy opozičního předáka Alexeje Navalného k bojkotu březnových prezidentských voleb neporušují zákon, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Navalnyj vyzval k bojkotu hlasování v pondělí poté, co jej volební komise odmítla zaregistrovat jako kandidáta. Evropská unie v úterý uvedla, že rozhodnutí komise vzbuzuje „vážné pochyby“ ohledně politické plurality v Rusku.

Peskov rozhodnutí komise odmítl komentovat. Odmítl ale podle agentury Reuters tvrzení, že bez Navalného, jenž se jevil jako hlavní vyzyvatel současného prezidenta Vladimira Putina, budou volby fraškou. „Skutečnost, že se jeden potenciální kandidát neúčastní, nijak legitimitu voleb neovlivní,“ uvedl Peskov.

Navalnyj: Mé soudní procesy jsou politické

Volební komise své rozhodnutí zdůvodnila tím, že jednačtyřicetiletý právník Navalnyj byl pravomocně odsouzen za závažný trestný čin, což jej zbavilo pasivního volebního práva. 

Ruský aktivista Alexej Navalnyj po útoku chemikálií
Opoziční vůdce Alexej Navalnyj na demonstraci

Politik, považovaný za hlavní postavu ruské opozice, své soudní procesy označuje za politické a vidí za nimi snahu Kremlu zbavit se nepohodlného kritika a Putinova soupeře. Právě Putin je favoritem voleb, o nejvyšší úřad se uchází počtvrté. Očekává se, že hladce vyhraje, a setrvá tak v čele země dalších šest let.

Rozhodnutí volební komise vzbuzuje pochyby ohledně politické plurality

Navalnyj byl letos v květnu pravomocně odsouzen na pět let podmínečně za okradení lesnického podniku Kirovles, a to v opakovaném procesu. Původní byl zrušen na základě rozhodnutí štrasburského soudu, podle kterého ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud.

Mluvčí unijní diplomacie Maja Kocijančičová v úterý uvedla, že rozhodnutí volební komise ohledně Navalného vzbuzuje vážné pochyby ohledně politické plurality a „perspektivy demokratických voleb“ v Rusku. „Od ruských úřadů očekáváme, že zajistí rovné příležitosti, včetně prezidentských voleb 18. března,“ dodala mluvčí. Rusko vyzvala, aby do země na hlasování pozvalo pozorovatele z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

ČTK

Najdete na Lidovky.cz