Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kreslířka se musí skrývat. Kvůli karikaturám Mohameda ji hrozí smrtí

Svět

  9:32
SEATTLE/PRAHA - Americká karikaturistka Molly Norrisová letos v dubnu na svém blogu vyhlásila 20. květen „Dnem kreslení Mohameda“. Chtěla tak dát najevo rozhořčení nad výhrůžkami, jejichž terčem se stali tvůrci známého kresleného seriálu South Park - a to jen kvůli tomu, že se v jednom dílu objevil prorok Mohamed převlečený za medvěda.

Pákistánští studenti při květnových protestech proti karikaturám Muhammada. foto: ČTK

Vzápětí na internetové sociální síti Facebook vznikla stejnojmenná skupina, která se nápadem na vyobrazení islámského proroka inspirovala a získala si tisíce příznivců.

Kreslířka se musí kvůli karikaturám skrývat.

Teď, o pět měsíců později, má obavy o svoji bezpečnost sama Norrisová. Agenti americké FBI ji varovali, že se ocitla na seznamu cílů militantního islamisty Anwara al-Awlakiho. Karikaturistka opustila svoji práci, změnila si jméno a skrývá se na tajném místě.

Čtěte také:


Norrisová se přitom celou dobu snažila vysvětlovat, že nechce muslimy urážet. "Chceme pouze ukázat extremistům, že se jejich hrozeb kvůli zobrazování Mohameda nebojíme. A že si nenecháme vzít právo na svobodu vyjadřování," uvedla v dubnu Norrisová. Na Facebooku jsou navíc k vidění karikatury nejen Mohameda, ale například i Ježíše. Ani to ale muslimské radikály neobměkčilo, zobrazování proroka Mohameda je totiž podle islámu zapovězené a porušování tohoto zákazu považují za útok na svoji víru. Pákistán tak kvůli zmíněné stránce na čas zablokoval přístup na celý Facebook.

Mohamed v kostýmu medvěda. Tato epizoda South Parku rozzuřila muslimy.

Norrisová donedávna pracovala jako karikaturistka pro týdeník Seattle Weekly. "Momentálně byla začleněna do programu na ochranu svědků FBI," uvedl šéfredaktor časopisu Mark Fefer. "Situaci, ve které se ocitla, přirovnává Molly k rakovině. Nemusí to být až tak vážné, ale zároveň klidně může," vysvětlil s tím, že její kresby se v Seattle Weekly už neobjeví.

Původce hrozeb Anwar al-Awlaki je rodilý Američan, nyní ale žije v Jemenu. Za legitimní cíl útoků označil Norrisovou v internetovém věstníku teroristů z Al Kajdy. "Za ponížení Proroka si zaslouží shořet v pekle," uvedl.

Útok na dánské noviny
Awlaki je spojován i s neúspěšným útokem na let 253 z Amsterdamu do Detroitu, na jehož palubu o loňských Vánocích mladý Nigerijec propašoval nálož. Připisováno je mu i autorství dalšího, taktéž nedokonaného atentátu - to když letos v květnu newyorská policie v podezřelém autě na Times Square nalezla výbušniny. Šlo o nastraženou bombu, která selhala. A Awlakiho jméno je spojováno i s masakrem na texaské základně Fort Hood, kde major Nidal Malik Hasan loni v listopadu zastřelil 13 lidí. Několik měsíců předtím Hasana sledovala tajná služba CIA kvůli e-mailům, které si s Awlakim psal.

Případ karikaturistky Molly Norrisové není zdaleka prvním, kdy zobrazení proroka Mohameda vyvolalo hněv muslimských radikálů. Před pěti lety dánský deník JyllandsPosten otiskl obrázek s Mohamedem, který měl místo turbanu bombu. Vyvolalo to často násilné protesty a autor kresby Kurt Westergaard se stal i terčem útoku, byť taktéž nepovedeného. Shodou okolností v pátek dánská policie uvedla, že Čečenec, kterému v hotelu vybuchla nálož, chtěl do těchto novin poslat dopisní bombu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!