Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Křeslo v EP získal i Puigdemont v exilu, při přebírání pověřovací listiny ho mohou zatknout

Carles Puigdemont. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Carles Puigdemont. | foto: Reuters

Barcelona/Brusel Křeslo v Evropském parlamentu získali i tři katalánští separatisté, z nichž dva jsou v exilu a jeden ve vězení: bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont, místopředseda jeho vlády Oriol Junqueras a člen tehdejšího kabinetu Toni Comín. Puigdemont a Comín žijí v Belgii a jsou obviněni ze vzpoury kvůli uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska 1. října 2017 a kvůli rezoluci o vyhlášení nezávislosti.

Junqueras je ze stejného důvodu ve vazbě ve Španělsku. Zatím není jasné, zda se mandátu budou moci ujmout, napsala v pondělí agentura AP.

Puigdemont a Comín kandidovali za formaci Společně za Katalánsko (JxCat), která získala nejvíce hlasů v Katalánsku. Comín za Republikánskou levici Katalánska (ERC) na společné kandidátce spolu s baskickými a galicijskými separatisty. Tato volební koalice získala 5,8 procent hlasů, zatímco JxCat 4,6 procent hlasů.

Junqueras už má i domácí poslanecký mandát

Zda se trojice katalánských politiků bude moci mandátů ujmout bude záviset na řadě soudních a parlamentních rozhodnutích, napsala agentura AP, podle níž se v lepší pozici paradoxně nachází Junqueras.

Zvolení španělští europoslanci si musí v Madridu osobně vyzvednout pověřovací listinu a složit přísahu před ústřední volební komisí. Pokud by tak Puigdemont a Comín učinili, hrozí jim zatčení.

Junqueras byl už minulý měsíc zvolen poslancem španělského parlamentu a španělský nejvyšší soud mu povolil opustit vězení a zúčastnit se ustavujícího zasedání parlamentu. Ten mu ale později mandát pozastavil kvůli tomu, že ho soudí nejvyšší soud kvůli obvinění ze vzpoury a je ve vazbě.

Podle Evropského parlamentu závisí na španělské ústřední volební komisi, zda Junquerase na konečném seznamu španělských europoslanců nechá. Nakonec bude záviset na stejném senátu nejvyššího soudu, zda mu povolí opustit vězení, aby mohl složit přísahu.

Není ale jasné, zda i v tomto případě nebude mandát pozastaven na základě zákona o trestním stíhání, anebo jestli se evropským poslancem stane - symbolicky, protože z vězení volit nemůže. Junqueras minulý týden agentuře AP řekl, že bude hájit svá práva „na všech úrovních a u všech možných soudních institucí“.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...