Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Křesťané chtějí pomáhat.‘ Z polského faráře je hvězda, postaral se o uprchlíky

Svět

  13:00
VARŠAVA - Novou hvězdou polských médií se stal farář z Poznaně, který v reakci na výzvu papeže Františka dokázal mezi svými farníky bleskově vybrat částku, která zaplatí roční ubytování jedné syrské rodiny.

Úleva i vyčerpání. Syrská matka s dcerkou v náručí těsně po vylodění na řeckém ostrově Lesbos. foto: Reuters

Papež František během nedělní modlitby na Svatopetrském náměstí vyzval evropské farnosti, náboženská sdružení a kláštery, aby se každý ujal alespoň jedné uprchlické rodiny.

ROZHOVORY K TÉMATU

Farář Radoslaw Rakowski z poznaňské čtvrti Ježyce vzápětí rozeslal svým farníkům esemesky s otázkou, co si o tom myslí. „Během tří minut se přihlásilo 30 lidí, že chtějí pomoci,“ vylíčil. „Pak jsem během mše řekl, že je tu skupina ochotná přijmout tyto lidi a že se mohou připojit další...“ „24 000 zlotých (asi 153 000 Kč) za den. Tak se mají vybírat peníze na pomoc uprchlíkům,“ uvedla o výsledku zpravodajská televize TVN 24.

Sám kněz slíbil, že syrské rodině zaplatí nájem za dva měsíce, ale hrdý je hlavně na své farníky. „Dostal jsem stovky pozitivních ohlasů během jediného dne. Děkuji Bohu, že jsou mezi námi křesťané, kteří věří a chtějí pomáhat,“ řekl novinářům.

Bojíme se cizího

Připustil, že se našlo i „pár špatných zpráv“ od lidí, kteří se bojí, že Syřané jako muslimové se sotva přizpůsobí životu v Polsku. „Je to jako s vírou. Ať jsou uprchlíci, anebo nejsou, stále se něčeho bojíme. Bojíme se přestat se špatnými zvyky a hříchy a stejně se bojíme toho, co neznáme, co je cizí,“ usoudil.

Farnost se podle televize stará už o čtyři stovky potřebných, kterým poskytuje finanční pomoc, zajišťuje péči o děti či stravu.

Polští biskupové podle listu Gazeta Wyborcza v úterním prohlášení ujistili, že církev udělá pro uprchlíky vše, co je možné. Připomněli, že jen loni polští katolíci na pomoc uprchlíkům věnovali více než pět milionů zlotých (asi 32 milionů Kč). Sbírky pro utečence se v kostelech pořádají od roku 2009.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!