Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kréta za Istanbul. V pravoslaví to vře kvůli roztržce Ruska a Turecka

Konstantinský patriarcha Bartoloměj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konstantinský patriarcha Bartoloměj. | foto: Reuters / Koláž Lidovky.cz

ŽENEVA/PRAHA Pětapadesát let se připravuje Velký a svatý sněm pravoslavné církve, který se měl konat letos v červnu v tureckém Istanbulu, dříve Konstantinopoli. Ovšem tento týden byly zpochybněny nejvyšším představitelem ruské pravoslavné církve jak místo, tak program této události.

Patriarcha moskevský a vší Rusi Kirill se od 22. ledna účastní týdenního shromáždění vrcholných zástupců všech patnácti národních pravoslavných církví v centru Ekumenického patriarchátu v Chambésy ve Švýcarsku. Zde se mělo definitivně rozhodnout o místě konání koncilu. Arcibiskup Konstantinopole, Nového Říma a ekumenický patriarcha Bartoloměj už oficiálně pozval představitele pravoslavných církví do Istanbulu.

Jenže Moskevskému patriarchátu, který je značně zpolitizovaný a představuje významnou oporu režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, se do znepřáteleného Turecka nechce. I věcí církevních se dotkly pozemské rozmíšky – především roztržka mezi Ruskem a Tureckem kvůli ruskému bombardéru sestřelenému tureckou stíhačkou.

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) s moskevským patriarchou Kirillem.
Dvě důležité postavy současného Ruska mají vřelý vztah: patriarcha pravoslavné církve Kirill a prezident Vladimir Putin.

Slovo Rusů má váhu

Přípravy na koncil byly zahájeny už v září roku 1961. Až do loňského podzimu šlo vše podle plánu. Nyní ruský patriarcha navrhuje, aby byl sněm přenesen do Řecka, na poloostrov Athos. Nachází se zde mnišský stát, do kterého nesmí vstoupit ženská noha.

Slovo ruské delegace má váhu, protože reprezentuje největší pravoslavnou obec na světě, čítající přes 50 milionů věřících. Přesto ostatní delegáti prosadili jiný názor – podle řecké agentury Romfea se sněm bude konat v červnu 2016 na Krétě.

Vůbec ale není jisté, zda všechny pravoslavné církve koncil uznají jako Světový sněm. Koncem loňského roku Moskevský patriarchát zpochybnil možnost uskutečnění sněmu kvůli rozporům mezi jednotlivými ortodoxními církvemi i kvůli tomu, že arcibiskupa pravoslavné církve Českých zemí a Slovenska řada pravoslavných církví neuznává.

Kromě toho ve svém proslovu patriarcha Kirill označil některá navrhovaná témata za poněkud neaktuální. Podle desítky let starého programu se má projednávat pravoslavný kalendář svátků, církevní sňatky či otázka půstu v současném světě.

Před stovkami let

Situaci komplikuje i fakt, že Moskevský patriarchát naposledy uznal za platný Velký sněm, který se konal v 8. století. Tehdy se ve městě Iznik (dnes Turecko) řešily mimo jiné problémy, které nezastaraly ani dnes – jak dosáhnout dobrého sousedství s muslimy. Od té doby se ale pravoslavní už nikdy v tak reprezentativním složení a shodě sejít nedokázali.

A nejspíš se to nepovede ani letos. Patriarcha Kirill totiž také ostře kritizoval své západní sousedy – Ukrajince. Podle něj ukrajinská pravoslavná církev strádá rozbroji a působí v ní rozvraceči duchovní pravoslavné jednoty.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Martin Fourcade v závodu smíšených štafet na mistrovství světa biatlonistů v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Advantage Consulting, s.r.o.
ODBORNÍK NA PŘÍPRAVU VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč