Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Křičeli na něj, ať se vrátí do Afriky. Manchesterský ‚SuperJuan‘ je přitom zastáncem Brexitu

MANCHESTER/PRAHA Juan Jasso je osmatřicetiletý Mexičan z Texasu. Do Anglie se přistěhoval před 18 lety, nyní pracuje jako učitel v Manchesteru. Do práce dojíždí každé ráno tramvají. V úterý se ale právě při cestě do zaměstnání stal další z mnoha obětí xenofobních nálad v britské společnosti, které zde od volby o odchodu z EU rostou. Ač je sám zastánce brexitu.

V pátek 24. června svět obletěla zpráva, že Velká Británie si v referendu zvolila odchod z Evropské unie. Po zemi se následně začaly množit útoky a nenávistné výroky vůči imigrantům ze všech koutů světa. Výjimkou nebyl ani Juan Jasso, kterého v úterý napadla trojice mladíků v tramvaji. Poté, co je Juan okřikl, aby nemluvili sprostě, jej mladíci začali častovat urážkami.

“Byl jsem to zpočátku jen já, kdo žádal ty jednotlivce, aby si dávali pozor na jazyk, protože bylo velmi brzo ráno, v tramvaji byly také děti a já jsem i ve tvářích ostatních četl, že ani oni zrovna neoceňují jejich slovník. Takže jsem se rozhodl vystoupit a něco jim říct. To nakonec eskalovalo do situace, jak ji známe dnes,“ citoval jej místní deník Manchester Evening News.

„Vrať se zpátky do Afriky,“ křičeli na něj totiž mladíci. “Vždyť ani nejsi z Anglie,“ utrhl se na něj další v návaznosti na Juanův vzhled. Juanovi rodiče jsou totiž původem z Mexika, z rodné země ale emigrovali do Spojených států. Sám Juan v Anglii žije již 18 let. Tím se také před sotva plnoletými útočníky bránil: „Žiju v Anglii déle než ty,“ kontroval.

Juana, který pracoval jako zpravodajský analytik v armádě a pro britské tajné služby, se zastali také spolucestující, kteří mladíky ve věku 16, 18 a 20 let nazvali „hanbou celé Anglie“. Jeden ze spolucestujících rovněž celý výstup zachytil na telefon. A to včetně závěru celé scény, kdy jeden z mladíků vychrstne na Juana pivo.

Video se začalo rychle šířit sociálními sítěmi a vyvolalo pozdvižení. Mnoho lidí uhranulo Juanovo sebeovládání. „Ten moudřejší odkráčel a může nyní ve SVÉ zemi držet hlavu vzpřímenou,“ vyjádřili mu lidé na sociálních sítích svou podporu. Zároveň jej překřtili na „SuperJuana“.

Mladíci přitom netušili, že stojí tváří v tvář muži, který, kdyby měl možnost volit, podpořil by brexit, který právě mnoho těchto xenofobních incidentů odstartoval.

“Nejsem oprávněný volit, ale myslím, že výstup by mohl být pozitivní,“ uvedl pro server The New York Times.

„Nyní musí vláda dodržovat pravidla Evropské unie, která nemusí být v britském zájmu, s výstupem ale mohou znovu převzít kontrolu. Stejně jako u každého rozhodnutí máte lidi, kteří jsou pro a lidi, kteří jsou proti. Já bych volil odchod,“ dodal Juan, který je znám jako velmi zapálený hráč rugby. Změnit jeho názor ho nepřimělo právě ani šíření xenofobie, které po referendu následovalo.

O mladících, kteří jej slovně napadli a kteří jsou momentálně vyšetřováni policií, je pak přesvědčen, že byli nevzdělaní a jejich mentalita byla stejná i před hlasováním o Brexitu. Přiznává rovněž, že urážkám už jednou v minulosti čelit musel a že jej incident nijak zvlášť neovlivnil. „Mám nyní malou dceru a vnímám to tady jako domov,“ řekl deníku The Guardian. „To, co se stalo, to není ta Británie, kterou znám.

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Známý Romana Janouška Luboš Pašek buduje dům ve funkcionalistické čtvrti Baba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Craig Button | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!