18. března 2014 16:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Křiklavé porušení práva, odsoudil Západ anexi Krymu

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) s premiérem krymské vlády Sergejem Aksjonovem (vlevo) a předsedou krymského parlamentu Vladimirem Konstantinovem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) s premiérem krymské vlády Sergejem Aksjonovem (vlevo) a předsedou krymského parlamentu Vladimirem Konstantinovem. | foto: Reuters

LONDÝN/VARŠAVA/WASHINGTON Na Rusko budou kvůli anexi Krymu uvaleny další sankce, prohlásil americký viceprezident Joseph Biden. Bílý dům oznámil, že šéfové států skupiny G7 se sejdou příští týden v Haagu, aby jednali o další reakci na postup Ruska.

Biden, který bude ve Varšavě jednat s polským a estonským vedením, řekl, že když bude pokračovat ruská anexe Krymu, budou následovat další sankce ze strany USA i EU. Připojení Ruska ke Krymu je podle něj "křiklavým porušením" práva a "ničím jiným, než uchvácením území".

Setkání šéfů států G7 by se mělo konat na okraj summitu o jaderné bezpečnosti, který je plánován na pondělí do Haagu. "Schůzka se bude zaměřovat na situaci na Ukrajině a na další kroky, které může G7 podniknout v reakci na vývoj na Ukrajině a na její podporu," řekl mluvčí rady národní bezpečnosti Bílého domu Caitlin Haydenová.

ČTĚTE TAKÉ:

Skupina G7 zahrnuje USA, Německo, Británii, Kanadu, Francii, Japonsko a Itálii. Pozváno je i vedení EU. Vedoucí představitelé G7 již dříve zastavili přípravy na summit skupiny G8, která zahrnuje i Rusko. Tento summit měl být v červnu na Ukrajině.

Slova odsouzení

Britský ministr zahraničí William Hague uvedl, že jeho země přerušuje vojenskou spolupráci s Ruskem. Moskvu kvůli Krymu kritizovali německá kancléřka Angela Merkelová i francouzský prezident François Hollande, který požadoval "silnou reakci" EU.

"Odsuzuji toto rozhodnutí," řekl o rozhodnutí připojit Krym k Rusku francouzský prezident. Nadcházející summit EU ve čtvrtek a v pátek v Bruselu by měl přinést "silnou a koordinovanou evropskou reakci".

"Integrace Krymu do Ruské federace je proti mezinárodnímu právu, o tom jsme naprosto přesvědčeni," prohlásila v Berlíně německá kancléřka Merkelová.

Hague v parlamentu v Londýně řekl, že Británie ruší účast na společném námořním cvičení, kterého se měly zúčastnit i ruské, francouzské a americké lodě. Stejně tak je zrušena chystaná návštěva lodi britského vojenského námořnictva v Rusku.

Londýn také pozastavil vývoz vojenského materiálu do Ruska, který by mohl být použit proti Ukrajině. K podobnému kroku by měla přikročit i celá EU. Podle Haguea je ale stále čas na diplomatické kroky a Británie o ně bude usilovat.

Je politováníhodné, že si prezident Vladimir Putin vybral izolaci, a odepřel tak ruským a krymským občanům partnerství s mezinárodním společenstvím, uvedl Hague.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz