30. března 2011 15:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kritik islámu soudu nakonec neunikne

Geert Wilders čelí před soudem obvinění z podněcování rasové nenávisti.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Geert Wilders čelí před soudem obvinění z podněcování rasové nenávisti. |

AMSTERDAM Amsterdamský tribunál nařídil obnovit soudní proces se šéfem nizozemské krajní pravice Geertem Wildersem, který je obviněný z diskriminace a podněcování rasové nenávisti vůči muslimům. Začátek dalšího přelíčení, které by obžalovanému mohlo vynést až roční vězení, bude 13. dubna

Proces s Wildersem začal loni 4. října, ale byl koncem téhož měsíce zastaven. Soud uznal námitku obhajoby o podjatosti soudců a nařídil jejich výměnu. Termín nového procesu měl být stanoven 14. února, ale soud termín odložil do projednání nových výhrad obhajoby, tentokrát ohledně kompetentnosti prokuratury. Soud tyto výhrady nyní zamítl.

Geert Wilders

Wilders je obviněn ze štvaní proti muslimům a kromě toho také z diskriminace a urážky. Islám totiž označil za fašistickou ideologii a jeho proroka Mohameda za vraha a pedofila. Korán, posvátnou knihu muslimů, srovnal s Hitlerovým Mein Kampfem.

Sedmačtyřicetiletý předseda populistické Strany pro svobodu (PVV) trvá na tom, že říkal pouze pravdu. Označil soudní stíhání za politický proces. Chce jej však využít k šíření údajné pravdy o islámu a k obraně svobody názoru. Jde mu podle jeho slov o "obranu svobody mínění pro nás všechny".

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!