Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Krize v Jemenu: jednání o smíru váznou, šíité hrozí násilím

Svět

  17:00
SANÁ - Dvě jemenské politické strany v pondělí opustily rozhovory, které mají přinést řešení vleklé krize v zemi. Jejich zástupci citovaní agenturou Reuters tvrdí, že povstalečtí šíité jim vyhrožovali a chtějí své požadavky prosazovat silou. Šíité od loňského podzimu ovládají Saná a minulý týden rozpustili parlament a vyhlásili prozatímní vládu.

Ozbrojení šíitští povstalci před budovou jemenského parlamentu v Saná. foto: ČTK

V pondělí začala politická jednání, k nimž zvláštní zmocněnec OSN Džamál bin Umar povolal všechny politické skupiny země. Velká opoziční strana Jemenské spojenectví pro reformu, která prosazuje reformy na základě islámského práva, z jednání své zástupce stáhla. Následovali ji socialisté z Násirské svazové lidové strany, kteří se podíleli na svržení minulého prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Obě strany prý reagovaly na pohrůžky, které při jednání vůči nim šířil zástupce šíitů Mahdí Mišat. „Chtěl vnucovat názory své skupiny silou,“ sdělil člen násirovské strany.

OSN se už snažila jemenský konflikt urovnat loni v září. Podařilo se tehdy uzavřít dohodu, která předpokládala stažení šíitů z hlavního města. Dohoda ale zůstala jenom na papíře, šíité, kteří tradičně obývají sever, nyní ovládají tři z jemenských provincií.

K TÉMATU:

Demise vlády

Šíitské milice v lednu obsadily prezidentský palác a v důsledku jejich počínání podal prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí demisi. V neděli šíité vyzvali zájemce, aby se hlásili o členství v národní radě, která má mít 551 členů a nahradí rozpuštěný parlament. Hlásit se mohou i dosavadní poslanci, termín pro podání přihlášek vyprší ve čtvrtek.

Protesty proti šíitským povstalcům na severozápadě Jemenu. Demonstrant mává...
Šíitští povstalci u budovy zničené během ozbrojených střetů s jemenskou armádou.
Člen prezidentské gardy hlídá ulici vedoucí k prezidentskému paláci v Saná.
Šíitský ozbrojenec v ulicích Saná.

Generální tajemník Pan Ki-mun v neděli vyjádřil znepokojení nad děním v Jemenu a řekl, že se má Hadí vrátit do úřadu. Exprezident však tvrdí, že jeho demise je definitivní.

Občané sunnitských částí země proti postupu šíitů pořádali protesty, v neděli ministerstvo vnitra vydalo zákaz účasti na nepovolených shromážděních.

Autoři: ,