Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
20. června 2011 21:02, aktualizováno  21:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krize v Řecku graduje: stávkující vypínají proud

Akropole v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akropole v noci | foto: Shutterstock

ATÉNY Řeckou metropoli Atény, ale také turisty navštěvované ostrovy Kréta a Rhodos zasáhly výpadky dodávky elektrického proudu. Zapříčinila je stávka zaměstnanců Státního elektrárenského podniku (DEI), kteří protestují proti chystané privatizaci společnosti v rámci rozsáhlého vládního plánu na ozdravení ekonomiky.

Zaměstnanci DEI vedou střídavou 48hodinovou stávku, při níž přerušuje práci vždy část vybraných pracovišť.

Obměněná řecká vláda premiéra Jorgose Papandrea, kterou čeká v úterý večer hlasování o důvěře v parlamentu, je nucena k privatizaci podniků se státní účastí.

ŘECKÁ KRIZE

Nutí ji k tomu podmínky věřitelských zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu (MMF) pro půjčku mnoha miliard eur, jež mají řecký stát zachránit před bankrotem.

Kromě drastických úsporných opatření v oblasti odměn státních zaměstnanců a sociálního a důchodového zabezpečení chce vláda právě privatizací získat do roku 2015 kolem 50 miliard eur (1,2 bilionu korun).

VIDEO Z DEMONSTRACÍ

Vládní kroky vyvolaly sérii stávek prakticky ve všech oblastech ekonomiky s výjimkou soukromého sektoru a také mnohatisícové demonstrace. Opozice požaduje předčasné volby.

DŮSLEDKY POMOCI ŘECKU

Ministři financí eurozóny se na zdlouhavém nočním jednání v Lucemburku shodli, že Řecko bude potřebovat další záchranný padák a že by se do něj měli zapojit na dobrovolné bázi i soukromí investoři.

Česká republika by se mohla podílet na zvažovaném druhém záchranném balíku pro Řecko. Její případný podíl by měl formu záruk za půjčky a podle ministra financí Miroslava Kalouska by činil zhruba 3,5 miliardy korun. VÍCE ČTĚTE ZDE

Úvaha o možném navýšení nepřímých daní v Česku kvůli případným turbulencím na trzích v souvislosti s problémy Řecka a eurozóny je podle Kalouska zcela na místě. VÍCE ČTĚTE ZDE

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...