Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Krize v Thajsku: Lidé chtějí konec vlády

Svět

  11:12
BANGKOK - Thajský úřad vlády je již druhý den v obležení demonstrantů, tisíce lidí volá po odvolání vlády premiéra Samaka Suntcharavedže, obviňují ji z korupce. V okolí komplexu se rozmístilo 2000 policistů připravených zatknout vůdce protestu. Střety mezi ozbrojenými složkami a demonstranty si vyžádaly 15 raněných.

Tisíce lidí demonstruje proti vládě, žádají její odvolání foto: ČTK

"Ministr vnitra nás pověřil, abychom co nejdříve obnovili pořádek,"
prohlásil policejní mluvčí Surapon Tchuantchong. Policie podle něj požádala soud o vydání zatykače na pět vůdců protestu a o vydání soudního příkazu k vyklizení prostoru před vládním komplexem.

Policie se pokusila vytlačit demonstranty ze zahrady před úřadem premiéra už brzy ráno. S protestujícími se střetlo na 500 pořádkových policistů vyzbrojených obušky, ale vyhnat demonstranty z pozemku se jim nepodařilo. Policie poté od konfrontace ustoupila.


Lidové spojenectví pro demokracii

PAD je volně napojená na konzervativní frakce monarchie a armád. Vznikla v roce 2006 z kritiků Tchaksina Šinavatry, kteří vyvolali rozsáhlé
protivládní demonstrace kvůli podezření tehdejšího premiéra z korupce a zneužívání moci. V září 2006 armáda v reakci na protesty Šinavatru svrhla
při nekrvavém převratu v době, kdy pobýval v zahraničí. Jeho strana byla rozpuštěna a Šinavatra v Thajsku nesmí zastávat žádny veřejný úřad do roku 2012. Samak Suntcharavedž vedl Šinavatrovy politické spojence ve volbách v prosinci 2007, v nichž zvítězil.

Tisíce nespokojených Thajců zahájily demonstrace proti Suntcharavedžově
vládě v úterý. Protestující vyšli do ulic, krátce obsadili budovu státní
televize a zablokovali přístup k ministerstvům. Poté přelezli plot do
komplexu premiérova úřadu a obsadili velkou zahradu před ním. Do samotných kanceláří se dostat nepokoušejí. Podle agentury AP panuje v zahradě uvolněná nálada, byť projevy řečníků jsou plamenné. Někteří z protestujících si na trávníku udělali piknik a jiní se fotí před budovami, k nimž se jindy nedostanou.

Protestující viní Suntcharavedžovu vládu z korupce a také z toho, že je jen zástupcem bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, jenž byl svržen při převratu v roce 2006 a poté se uchýlil do exilu v Anglii. Protesty
organizuje Lidové spojenectví pro demokracii (PAD), které v nich hodlá
pokračovat, dokud nedosáhne svržení sedm měsíců úřadující vlády.
"Pokud odejdeme dřív, než tahle vláda odstoupí, bude to znamenat, že jsme
byli poraženi," řekl davu v komplexu premiérského úřadu Čamlong Srimuang, jeden z pěti vůdců protestu.

Proti demonstrantům se dnes však postavila thajská média, která dosud s
protesty spíše sympatizovala. Deník Bangkok Post označil poslední postup
PAD za neoprávněný a nezákonný. "Pokud PAD skutečně chce svrhnout vládu, měla by to udělat v parlamentu. To je správné a demokratické místo pro takový čin," uvádí list.



Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.