Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krize za krizí. Výbuch dostal Libanon na kolena, mnozí viní sektářský politický systém

Bejrút/Praha Zničený přístav v Bejrútu je pro zemi tragédií. Libanon už tak trápila hluboká finanční krize, naděje na změnu s novou vládou je nyní zničená. Někteří Libanonci z neštěstí obviňují shnilý systém plný korupce, nedbalosti a politického sektářství.

Desítky mrtvých lidí, tisíce raněných, zničená infrastruktura a škody v řádech miliard dolarů. Taková je realita libanonské metropole Bejrút, která se po úterním výbuchu proměnila v trosky. K explozi došlo snad na tom nejhorším možném místě - přístav byl klíčovým zásobovacím uzlem a zároveň v něm byly uskladněny zásoby obilí. Zemi nyní hrozí vážný nedostatek jídla a dalšího zboží.

Mohutné exploze zničily část Bejrútu.
Poničená budova v Bejrútu.

Životní podmínky se v Libanonu zhoršovaly už před výbuchem. Téměř polovina obyvatel se kvůli tomu ocitla pod hranicí chudoby, kvůli ekonomické krizi navíc v posledních měsících mnohonásobně vzrostly ceny jídla. Bez zaměstnání je celá třetina Libanonců. Nezisková organizace Save the Children v červenci varovala, že téměř jeden milion lidí nemá peníze na základní potřeby a více než 500 tisíc dětí nemá dost jídla, píše deník The New York Times.

Exploze v Bejrútu také zničila obilná sila, v nichž bylo uloženo 85 % libanonského obilí. To, které nehodu přestálo, se kvůli explozi stalo nepoživatelným. Ministr hospodářství Raoul Nehme novinářům sdělil, že zásoby obilí nevystačí ani na měsíc.

Zničení přístavu je tragické i kvůli dovozu, na němž je země závislá - přes Bejrút do země putovalo 60 % dováženého zboží. Obchod se sousedními státy je silně omezený, neboť Sýrie je zničená válkou a s Izraelem je Libanon technicky ve válce, píše v analýze server The Guardian.

Ekonomická krize eskalovala v březnu, kdy vláda oznámila, že nesplatí dluhopisy za 1,2 miliardy dolarů, načež prudce klesla hodnota libanonské libry. Libanon nyní patří k vůbec nejzadluženějším zemím na světě. V květnu země zahájila jednání s Mezinárodním měnovým fondem o ekonomické pomoci, ovšem k dohodě zatím nedošlo.

Sektářství a korupce

Hlavním problémem země je zřejmě politický systém, který rozděluje moc podle náboženské příslušnosti. Ten vznikl v roce 1989, po ukončení patnáctileté občanské války. Jeho cílem bylo zajistit spravedlivou politickou reprezentaci každému náboženství, jichž je oficiálně v Libanonu 18. Jeho působením se ale do popředí dostali soupeřící oligarchové, kteří využívají politických konexí a přístupu k vládním institucím k získání privilegií pro ekonomické elity, píše v analýze server The Washington Post.

Infografika Bejrút.

Během války v Sýrii tehdy zhruba pětimilionová země přijala asi milion a půl uprchlíků, pro něž stát neměl dostatečné kapacity. Veřejné služby byly nefunkční, země trpěla rozsáhlými výpadky elektřiny a lidé nemohli sehnat práci. Poslední kapkou pro Libanonce byl loňský říjen, kdy se vláda pokusila získat peníze skrze zdanění hovorů na WhatsAppu.

Obyvatelstvo reagovalo mohutnými demonstracemi a v lednu stanula v čele země nová vláda, která slibovala transparentnost a zodpovědnost. Hluboce zakořeněné problémy ale nedokázala vyřešit a situace se dále zhoršovala. Epidemie koronaviru sice zemi zasáhla jen mírně (5000 nakažených a 65 mrtvých na 6,7 milionu obyvatel), ale utnula největší zdroj libanonské ekonomiky, což je turismus.

Výbuch v bejrútském přístavu zničil jakoukoli poslední naději na lepší budoucnost. Zvlášť, když se ukázalo, že úřady o ledku v Bejrútu dlouho věděly, a nic s ním neudělaly.

„Nechat 2700 tun ledku v okolí klíčové infrastruktury v srdci Bejrútu je stejná nedbalost, kvůli níž Libanon trpí nedostatkem základních služeb, jako elektřiny a sběru odpadu,“ napsal libanonský novinář Antoun Issa pro The Guardian. „Je to prostě součást plísně, pocházející ze shnilého jádra, která se rozšířila po celé zemi. A my, kteří žijeme v zahraničí, pláčeme stejně jako generace před námi, jsme zlomení touhle nekonečnou tragédií.“

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Testování s Nutrilonem: Vyzkoušejte 5 druhů obilno-mléčných kaší, které si vaše děťátko zamiluje
Testování s Nutrilonem: Vyzkoušejte 5 druhů obilno-mléčných kaší, které si vaše děťátko zamiluje

Kaše Nutrilon Pronutra® jsou unikátní svým obsahem směsi prebiotik GOS/FOS. Díky kvalitním obilovinám jsou navíc přirozeným zdrojem energie,...