Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krize zasáhla i vánoční trhy v Německu, Češi jim však zůstávají věrni

Vánoční trhy v Norimberku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční trhy v Norimberku | foto: ČTK

NORIMBERK/ŘEZNO Tradiční vánoční trhy v Norimberku a v Řezně zažívají těžké časy. Trápí je finanční krize, kvůli které do bavorských měst nedorazili návštěvníci z Ameriky, Japonska a Itálie, kteří v minulosti trhům "vládli". Čechů podle prodavačů ubylo jen mírně, mají prý tradičně zájem o sušené ovoce a knedlíky s vanilkovou omáčkou.

"Důvodem je určitě hospodářská krize, ale doufáme, že se to ještě zlepší", řekl prodavač Jiří Odnoha z Prahy. Trhy začaly minulý pátek a potrvají v Norimberku do Štědrého dne, v Řezně do 23. prosince.

Vánoce v Německu, ilustrační foto

Češi chtějí figurky ze sušených švěstek
"Zatím jsou nákupy menší než loni, stejně jako počet lidí. Ceny jsme oproti loňsku nezvýšili, někteří dokonce mírně zlevnili," uvedla německá prodavačka vánočních perníčků. Podle ní mají zejména Češi velký zájem o figurky z usušených švestek, velké kulaté knedlíky zalité vanilkovou omáčkou a ovoce na špejli obalované čokoládou. "Kombinace čerstvých jahod, banánů, hrušek a čokolády je fantastická, každý rok se na to těším. Z Čech tohle neznám," potvrdil návštěvník z Tachova. Cena této pochutiny stejně jako bílých klobásek v žemli, svařeného vína, horkého punče nebo vaječného koňaku se pohybuje kolem tří eur (asi 77 korun).

Čechů podle německé prodavačky ubylo jen mírně, protože návštěvy vánočních trhů v Bavorsku se pro ně staly, podobně jako pro Němce, součástí předvánoční nálady. Loni je trumfovaly silné skupiny Italů, Američanů a Japonců, které na trhy přivážely cestovní kanceláře. Letos jejich počet prý hodně klesl.

Trh v Norimberku


"Největší nápor je na trzích o sobotách a nedělích vždy večer. O české zboží je stále velký zájem," řekla prodavačka Zdeňka Štraitová z Prahy, která má v Norimberku stánek s názvem Praha přímo pod hradem. Nabízí v něm foukané vánoční ozdoby.

Exotické Vánoce i tradiční pošta Ježíškovi
Právě na tomto malém náměstíčku jsou velmi atraktivní stánky 20 různých států a měst. Černohorci v krojích nalévají silné pálenky, Nikaragujci servírují kávu, čokolády a likéry, Srí Lanka dřevěné vánoční ozdoby a Italové sýry, vína a salámy.

Vánoční trh v Řezně


Kromě obřího trhu na náměstí pod radnicí jsou velmi populární Norimberské dětské vánoce na sousedním náměstí Hanse Sachse. Děti tam mají například svůj stánek s poštou Ježíškovi, kde mohou psát svá přání i na počítači pod dohledem andělů.

Dopravní kolaps
Zatímco v Norimberku, 170 km od českých hranic, se v sobotu dalo zaparkovat a procházet ulicemi bez větších problémů, Čechům bližší Řezno, zhruba 70 km od hranic, zažívalo téměř dopravní kolaps. Parkovací domy i přilehlé ulice byly zcela obsazené. Přesto vánoční trh na náměstí vedle známého dómu nebyl zaplněný a trhovci tam také mají zatím nižší tržby než loni. "Přesto se
letošního roku nebojíme, lidé na Vánocích určitě šetřit nebudou," řekl
prodavač ve stánku s dřevěnými hračkami.

Vánoční trhy v Norimberku a Režně

Norimberské trhy mají otevřeno denně od 09:30 do 20:00, v pátek a v sobotu do 22:00. V centru města jsou všude parkovací automaty na maximálně dvě hodiny s cenou jedno euro za 60 minut; neděle je zadarmo. V historickém jádru je více než deset velkých parkovacích domů. Podobné je to v Řezně, kde se trhy konají od neděle do středy od 10:00 do 20:00, ve čtvrtek až sobotu od 10:00 do 21:00. Menší trhy jsou ještě blíže hranicím ve Weidenu a Furth im Waldu.


,

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!