Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krizí sužované Řecko bude předsedat EU. Jaké jsou jeho priority?

Krizí sužované Řecko.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krizí sužované Řecko. | foto: Reuters

BRUSEL Kormidlo Evropské unie převezmou v první polovině příštího roku Řekové. Země, která řeší vlastní hluboké ekonomické potíže, se předsednickou zemí unie stane na půl roku v době, kdy sama EU řeší složitou hospodářskou situaci a vrcholí její plány na prohloubení hospodářské a měnové spolupráce především mezi zeměmi platícími eurem. Běžnou agendu unijních institucí navíc postupně přehluší politická kampaň před volbami do Evropského parlamentu a následně také jednání o nové Evropské komisi.

Diplomaté - věrni své profesi - i mimo záznam jen diplomaticky podotýkají, že příští předsednictví bude "nepochybně jiné", než kdyby unii vedli Němci či zástupci některé skandinávské země. Přesto však má podle nich Řecko slušnou šanci se své role, kterou ostatně zastává už popáté, se ctí zhostit. Uznání se už dočkalo logo předsednictví s bílou stylizovanou plachetnicí.

Spartánský rozpočet a aténské myšlenky

"Budeme mít spartánský rozpočet, ale aténské myšlenky," žertoval nedávno v Bruselu řecký velvyslanec při EU Theodoros Sotiropulos. Podle jednoho z řeckých diplomatů v Bruselu je rozpočet na celých šest měsíců předsednictví plánován na 50 milionů eur (necelých 1,4 miliardy Kč) a vláda počítá, že nebude vyčerpán celý. České předsednictví pod heslem "Evropě to osladíme!" stálo v první polovině roku 2009 více než dvakrát tolik.

Přestávka v práci EU způsobená květnovými eurovolbami znamená, že Řekové se musí pokusit uzavřít co nejvíce z komplikované agendy ještě před hlasováním. Když řecký premiér Antonis Samaras minulý týden v Bruselu vypočítával priority řecké agendy v čele EU, nepřekvapivě na prvním místě zmínil ekonomickou obnovu, podporu růstu a tvorbu pracovních míst.

V Aténách demonstranti v ulicích protestují proti snižování sociálních benefitů a ztrátě pracovních míst ve státním sektoru v důsledku reforem. Řečtí politici však hovoří o tom, že jako předsednická země budou bojovat za zachování evropského sociálního modelu.

Země v hlubokých ekonomických a finančních problémech zdůrazňuje také potřebu prohloubení bankovní unie eurozóny a dokončení souvisejících mechanismů. Příprava bankovní unie vrcholí už za nynějšího litevského předsednictví.

ČTĚTE TAKÉ:

Migrace a moře

Pro Řecko jako jižní unijní zemi je významná také otázka migrace. Modernizaci jejích pravidel, boj s ilegálním přistěhovalectvím a související problematiku má proto za další z priorit předsednictví. Řečtí diplomaté přitom chtějí prosazovat například společnou azylovou politiku s možností "redistribuce" migrantů po EU v závislosti na hospodářském výkonu evropských zemí tak, aby bohatší země nesly větší zátěž.

Čtvrtou z řeckých priorit je pro střední Evropu exotické, ale z řeckého pohledu logické téma problematik různým způsobem spojených s mořem. Řečtí diplomaté do tohoto koše vkládají nejen otázku rybolovu, ekologie či dopravních tras, ale třeba i problematiku energetiky.

Řekové připomínají, že z jejich pohledu jsou s mořem spojeny všechny předchozí priority předsednictví - od hospodářského výkonu země, možnosti pracovních míst po problém nelegálních migrantů, kteří přes moře připlouvají. Téma chtějí budovat společně a posléze také předat italskému předsednictví unie ve druhé polovině roku.

Podpora rozšiřování EU

Při představování své agendy řečtí diplomaté zdůrazňují podporu Řecka rozšiřování unie a její spolupráci s partnery. To vyvolává přinejmenším otázky a přinejlepším naději na posunutí patové situace okolo Makedonie, jejíž evropské ambice právě Atény zatím blokují kvůli neshodám o názvu této postjugoslávské balkánské republiky.

Podle unijních diplomatů bude mít Řecko i díky volbám do europarlamentu v čele EU do jisté míry klidnější pozici než například nyní v několika náročných oblastech finišující Litevci. "Problémy mají, ale řecká státní správa funguje," míní jeden z nich. Připomněl také, že Řekové se role neujímají poprvé. "Nepanuje nějaké zděšení, že už za necelý měsíc to vezmou do ruky Řekové. Nepanuje ale ani žádné zvláštní očekávání," poznamenal jiný.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...