Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krizi u Dunaje vyvolali extremisté

Svět

  11:31
BRATISLAVA/PRAHA - Budapešť podráždil internetový klip s pálením maďarské vlajky, Bratislavu zase ostrá reakce. Klipem se nicméně už začala zabývat slovenská prokuratura.

Robert Fico, předseda strany SMER. foto: Jan KollerČTK

Ve slovenskomaďarských vztazích to nepřestalo jiskřit ani poté, co šéf vládní Slovenské národní strany Ján Slota přestal poskytovat Maďary urážející rozhovory. Další „diplomatickou“ krizi mezi Budapeští a Bratislavou vyvolal videoklip, na němž skupinka Slováků pálí maďarskou vlajku a vykřikuje špatnou angličtinou protimaďarská hesla. Přestože byl videoklip umístěn na americkém serveru, reagovala Budapešť diplomatickou nótou.

Ve středu pak neznámí pachatelé v Budapešti postříkali dveře slovenského velvyslanectví rudou barvou a nápisem „My nezapomínáme.“ Stejný nápis byl nalezen o pár hodin později na budapešťském památníku sovětské armády u budovy maďarské televize. Na rozdíl od maďarské reagovala slovenská diplomacie klidně a spokojila se s omluvnou návštěvou státní tajemnice ministerstva zahraničí na zastupitelském úřadě. „Nevidíme důvod komentovat čin nezodpovědných jedinců,“ uvedlo slovenské ministerstvo.

Slovenské diplomacii nicméně přišel „útok“ na slovenskou ambasádu vhod, protože podpořil slova premiéra Fica, který předchozí problémy s protimaďarskými výroky Sloty i videoklipem bagatelizoval. „Nemyslím si, že by vláda Slovenské republiky reagovala na každý výkřik, který přijde ať už od představitele Strany maďarské koalice, nebo nějakého maďarského politika,“ prohlásil Fico. Po protestu vůči videoklipu reagovala Bratislava tvrději. Slovenské ministerstvo zahraničí uvedlo, že je „překvapeno tím, že maďarská vláda tento odsouzeníhodný čin... opět povýšila na úroveň mezistátních vztahů“.

Případem se již nicméně začala zabývat slovenská prokuratura. Její mluvčí včera podle ČTK uvedla, že viníkům by v extrémním případě mohlo hrozit až osm let.

Z kontextu obou „skandálů“ je zřejmé, že za nimi stojí neonacistické a ultranacionalistické skupiny. Důvod, proč budí podobné akce znepokojení, je v tom, že v obou zemích mají extremisté široké podhoubí. Maďarská ultrapravice se sice nedostala do parlamentu, ale na její mítinky je schopno přijít až sto tisíc lidí.

Na druhé straně Ján Slota sice není členem slovenské vlády, ale jako jeden ze tří členů koaliční rady zůstává klíčovým politikem. Takže ho lze obtížně označit jen za „nezodpovědného jedince“.
Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat