Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Krokodýlí slzy, ironie a pokrytectví, píše nositelka Pulitzera o migrační krizi

Evropa

  16:21
VARŠAVA - Pokud nás vyvádí z rovnováhy mrtvé dítě na pláži, proč nás z ní nevyvede jiné mrtvé dítě, ve vybombardovaném domě v Aleppu v Sýrii? V čem je rozdíl? ptá se americká publicistka, historička a nositelka Pulitzerovy ceny Anne Applebaumová v článku, který dnes otiskl polský list Gazeta Wyborcza.

Vylodění na Lesbu. Syřan drží v náručí dítě zabalené do termodeky. U břehu řeckého ostrova se právě vylodili ze člunu, který je přes moře převezl z Turecka. foto: ČTK

„Prodírat se vrstvami ironie a pokrytectví obklopujících evropskou uprchlickou krizi je jako loupat cibuli bez nože,“ napsala.

Uprchlík popsal cestu Evropou: ochotní Řekové, ziskuchtiví Srbové a zlí Maďaři

Na jihomoravském nádraží česká policie vytáhla 200 uprchlíků z vlaku a označila je na těle číslicemi. Maďaři kvůli přílivu uprchlíků stavějí na hranici plot z ostnatého drátu, náramně podobný železné oponě, která se kdysi nacházela na jejich západní hranici. Vyber si z toho libovolný obrázek: Židů posílaných celými loděmi do nacistické Evropy, uprchlíků kradmo vyjednávacích s převaděči v baru v Casablance. Nyní to nabývá současné podoby.

Krokodýlí slzy

Jak se často stává, tečou krokodýlí slzy. Britský bulvární list The Sun po deset let brojil proti migrantům všeho druhu. Nedávno vyzýval britského premiéra, aby postavil „hráz proti přistěhovalectví...“ Teď, po otištění fotek mrtvého syrského chlapečka, kterého vlny vyplavily na tureckou pláž, The Sun chce od premiéra, aby „se věnoval nejhorší krizi, jaké čelí Evropa od druhé světové války“.

Dvouletý chlapec utonul u tureckých břehů.
Dvouletý chlapec utonul u tureckých břehů.

Chudák David Cameron hned po prohlášení, že nemá smysl „přijímat stále více a více uprchlíků“, prohlásil, že Británie ve skutečnosti přijme více a více uprchlíků. Jeho spolupracovníci rychle vysvětlili, že „neviděl ty snímky“, když pronášel prvé z prohlášení.

Každý den desítky mrtvých. Už jsem nemohla dál, říká uprchlice z Aleppa

Další vrstvy pokrytectví: ačkoliv jsou tyto snímku skutečně šokující, neříkají nám nic nového. Uprchlíci putují přes Středozemní moře dlouho. Stovky jich zahynuly. Jestli nás vyvede z rovnováhy mrtvé dítě na pláži, pak proč nás z ní nevyvede jiné mrtvé dítě - ve vybombardovaném domu v Aleppu v Sýrii? V čem spočívá rozdíl? Dokonce všechny slogany, opakované v tuto chvíli jako „řešení“, se opírají o falešné předpoklady a o obecný názor, že jednotlivé země by měly přijímat opravdové uprchlíky, ale ne ekonomické migranty.

Člen domobrany drží v náručí syrskou dívku. Zranila ji smrtící barelová bomba, která byla svržena na její školu (Aleppo, Sýrie).

Zaprvé je těžké je snadno rozlišit. Co je důležitější, počet potenciálních „skutečných“ uprchlíků je závratně vysoký. Do července Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky registroval více než čtyři miliony syrských uprchlíků, z nichž skoro dva miliony jsou v Turecku a více než milion v Libanonu, zemi s jen 4,8 miliony obyvatel.

Expert: Ze špinavého byznysu s uprchlíky mají mafie miliony. Zavřít hranice je populismus

Tyto počty nezahrnují Iráčany, Libyjce, Afghánce a další, kteří jsou také oběťmi politického či náboženského pronásledování, jakož i miliony Syřanů bez domovů, kteří ještě jsou v Sýrii. Kolik jich přijme Evropa? Podle pravidel Evropské unie se uprchlíci mají zaregistrovat v první členské zemi EU, do které přicestují, a následně požádat o azyl. To je moc hezké například v případu Irska. Ale co se děje, když desetitisíce lidí vstupují v Tripolisu na paluby lodí a zamíří do Itálie či Řecka? Teď víme, že tyto dvě země celé měsíce marně prosily o pomoc sousedů.

Muž vyhlíží oknem vlakové soupravy, jež měla stovky migrantů přepravit z...
Malý chlapec ve vlaku, který maďarská policie zasvila u Bicske.

Rekvizita pro Orbána

A když si Maďarsko nedokáže poradit s jejich počtem? Právě jsme se dozvěděli, že uprchlíci se stanou rekvizitou pro maďarského premiéra Viktora Orbána, milovníka dramatických scén.

Orbán měl pravdu v jedné ze svých pobuřujících řečí: uprchlíci nechtějí v Maďarsku zůstat. Chtějí do Německa, hlavně proto, že kancléřka Angela Merkelová vyjadřovala s běženci soucit, navrhla přijmout větší počet Syřanů a vyzvala ostatní, aby udělali totéž. Místo toho Maďaři přivítali uprchlíky slzným plynem a donutili je tábořit u budapešťského nádraží.

Avšak ti, co chválili „aktivní“ postoj Merkelové a činili tak poctivě, by měli přiznat, že ani ona nenabídla žádné dlouhodobé řešení. Jestli Evropa přijme několik set tisíc lidí a rozdělí je mezi jednotlivé státy, nezadrží to další, aby dorazili.

Nikdo nechce říct, že jde v podstatě o bezpečnostní krizi. Evropané se rozhodli už roky předstírat, že války v Sýrii a Libyi nejsou jejich problém. Je to také krize zahraniční politiky: v různých dobách a z různých důvodů všechny velké evropské státy - Británie, Francie, Itálie, Německo - blokovaly všechny pokusy zavést společnou zahraniční a obrannou politiku. V důsledku nemají žádnou diplomatickou ani politickou sílu.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...