Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Krteček by měl být ve znaku, dělá tunely'

Svět

  9:34
HOUSTON - Krteček od přírody dělá tunely, proto by měl být v českém státním znaku. Tak si zažertoval na recepci v Houstonu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg a Indira Feustelová foto: ČTK

Plyšový český Krteček cestující v současnosti s americkými kosmonauty na palubě raketoplánu Endeavour se v létě vrátí do Prahy. V Houstonu to řekla Indira Feustelová, jejíž manžel Andrew s sebou postavičku z českých večerníčků do vesmíru vzal.

Karel Schwarzenberg v Houstonu

Manželka astronauta stála za nápadem vyslat Krtečka do vesmíru. Její matka totiž byla Češka a pohádky o postavičce výtvarníka Zdeňka Milera jí přiblížila. Cesta Krtečka do vesmíru v Česku vzbudila velkou pozornost. "Možná tak teď bude potřebovat ochranku," podotkla s úsměvem Feustelová.

ČTĚTE TAKÉ:

Žena amerického kosmonauta se v neděli se dvěma syny v Českém centru a muzeu v texaském Houstonu zúčastnila recepce na počest návštěvy šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga, který je nyní na týdenní pracovní cestě po USA. Ministr na recepci s Krtečkem zapózoval, byť přitom žertem podotkl, že postavička by mohla být v českém státním znaku. "Od přírody totiž dělá tunely," řekl Schwarzenberg.

Adrew Feustel s Krtečkem ve vesmíru.

Měl přitom na hlavě kovbojský klobouk, který mu krátce předtím věnoval český honorární konzul Raymond Snokhouse. Šéfovi české diplomacie a novému českému velvyslanci v USA Petru Gandalovičovi zároveň udělil titul "čestného Texasana".

Schwarzenberg poté přítomným krajanům poděkoval za vřelé přijetí, kterého se české delegaci dostalo i na předchozích zastávkám v Ennisu a Fort Worthu, kde si ministr prohlédl historické prostory trhu s dobytkem či krytou arénu pro rodeo.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Kanceláře Liberec
Kanceláře Liberec

České mládeže, Liberec - Liberec VI-Rochlice
17 820 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat