19. června 2018 20:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Kruté a nehumánní postupy.‘ Mexiko kritizovalo USA za oddělovaní dětí migrantů od rodičů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 24Diskuse
Pracovník pohraniční stráže Ramirez se snaží pomoct migrantům z Mexika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovník pohraniční stráže Ramirez se snaží pomoct migrantům z Mexika. | foto: Reprofoto

MEXIKO/WASHINGTON Mexický ministr zahraničí Luis Videgaray v úterý kritizoval americké úřady za to, že na hranicích s jeho zemí oddělují děti migrantů od rodičů. Tento postup, kvůli němuž se v posledních dnech na Washington snesla vlna kritiky, označil Videgaray za porušování lidských práv. Podle mexického tisku také vlády Salvadoru a Hondurasu, jejichž migrantů se oddělování dětí týká ve větším počtu než těch mexických, vyzvaly USA k okamžitému zastavení tohoto postupu.

„Chci jménem vlády a mexického lidu vyjádřit kategorické a energické odsouzení těchto krutých a nehumánních postupů,“ řekl v úterý mexický ministr zahraničí na tiskové konferenci v mexické metropoli. Dodal, že Mexiko nemůže být lhostejné k něčemu, co je jasným porušováním lidských práv.

USA na hranicích s Mexikem odebraly přes 2000 dětí

Videgaray rovněž řekl, že jeho země už se obrátila se stížností na několik orgánů OSN i Organizace amerických států (OAS). Uvedl, že bude také úzce spolupracovat s vládami Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru. Právě z těchto zemí podle něj pochází většina z dětí migrantů oddělených v USA od rodičů. Z Mexika je podle něj jen asi jedno procento případů.

Mexický ministr uvedl, že mexičtí konzulové navštívili americká zařízení, kde bylo na 1995 nezletilých oddělených od svých rodičů. Videgaray rovněž uvedl, že mexické konzulární úřady řeší případ desetileté dívky s Downovým syndromem, která byla oddělena od matky po přechodu hranic do USA. Otec dívky má přitom podle Videgaraye ve Spojených státech povolení k pobytu.

Spojené státy minulý týden podle mexického tisku informovaly, že jejich úřady oddělily po přechodu hranic od rodičů od 19. dubna do 31. května 2342 dětí.

ČTK
  • 24Diskuse

Najdete na Lidovky.cz