8. března 2017 14:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krutého vůdce IS Bagdádího Mosul nezajímá. Ukrývá se prý mezi civilisty v poušti

Abú Bakr Bagdádí v mosulské mešitě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Abú Bakr Bagdádí v mosulské mešitě | foto: Reuters

MOSUL Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Bakr Bagdádí nechal velitele IS na bojišti v Mosulu a skryl se v poušti. S odvoláním na americké a irácké představitele to ve středu napsala agentura Reuters. Bagdádího starostí je podle ní vlastní přežití.

Americká ani irácká rozvědka sice nejsou schopny blíže určit místo, kde se Bagdádí ukrývá, ale o tom, že odešel z Mosulu, kde v roce 2014 vyhlásil chalífát, svědčí sporá komunikace mezi členy vedení IS. Objevit Bagdádího je problém, protože se vyhýbá sledovatelným komunikačním prostředkům a stále se přesunuje, a to i několikrát za den. Ti, kdo po něm pátrají, se domnívají, že se skryl mezi civilisty v pouštních vesnicích.

Naposledy své stoupence oslovil z nahrávky loni v listopadu, čtrnáct dní po zahájení bitvy o Mosul. Vyzval tehdy své lidi, aby pokračovali v boji proti „bezvěrcům a nechali jejich krev téct proudem“. Bagdádí, ani nikdo v jeho okolí nijak nekomentovali lednový pád východního Mosulu. Podle koalice bojující proti IS se na twitteru aktivita této skupiny omezila od roku 2014 o 45 procent.

Autor knihy o IS Hišám Hášimí se domnívá, že více než polovina ze 6000 bojovníků, které IS nechal na místě k obraně Mosulu, byla zabita. Američtí velitelé tvrdí, že bitva o Mosul už je rozhodnuta.

Iránčané opouštějí své domovy.
Voják zpříjemňující si čekání kouřením doutníku.

„Skončilo to,“ řekl brigádní generál Matthew Isler. Podle něj se zahraniční bojovníci IS snaží z Mosulu uprchnout. Na místě zůstali hlavně iráčtí členové IS a ti bojují velmi tvrdě. Podle Islera už ale nejsou sjednocenou silou, protože při koaličních náletech byla rozrušena velitelská a kontrolní centra IS a zničeny skrýše zbraní. „Tuto bitvu prohráli a to, co sledujeme nyní, je jenom zdržovací taktika,“ řekl Isler.

IS zničí dobytí Rakky

Zničení Bagdádího chalífátu přinese ale nikoli vítězství v Mosulu, ale až v syrské Rakce, kde IS stále je. I když je město menší než Mosul, boj o ně bude vzhledem k situaci v Sýrii obtížnější. Do boje proti IS tam přispívají kurdské a arabské milice, syrská armáda podporovaná ruskou a sunnitší povstalci, za nimiž stojí Turecko.

Zatím poslední zpráva o Bagdádím se objevila 13. února, kdy irácké stíhačky bombardovaly dům v západním Iráku, kde měl být vůdce IS s dalšími veliteli. Bagdádí, známý také jako Ibráhím Sámarráí, je podle Hášimího v odlehlé, pouštní oblasti mezi městy Baádž a pohraničním Búkamálem. Žijí tam kmeny sunnitských Arabů. „Znají (IS) tamní lidi i terén. Je pro ně snadné obstarat si tam jídlo, vodu i benzín, snadno tam rozpoznají zvědy,“ řekl Hášimí.

I když US zřídily kvůli Bagdádímu speciální pátrací jednotku, Bagdádí se zřejmě poučil z chyb hledaných teroristů. Na rozdíl od Usámy bin Ládina, dopadeného v roce 2011, se nespoléhá na jednoho, ale na několik kurýrů. Když je v pohybu, přestupuje do různých aut.

Nejmenoval sice svého nástupce, ale za jeho tajemníka se považuje Ijád Ubajdí, který byl v bezpečnostních složkách bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Irácká tajná služba se domnívá, že i když bude Bagdádí zabit a IS v Mosulu poražen, skupina bude bojovat dál a objeví se jiní velitelé.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz