Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Krutý a krutější. Islámský stát uplácí sebevrahy v lovištích Talibanu

Svět

  6:00
KÁBUL/PRAHA - Teroristé z Islámského státu zaútočili na výsostném území jiných zločinců. Afghánistán je terorizován poslední čtvrtstoletí radikálním hnutím Taliban. Do jeho lovišť razantně vtrhl ještě krutější vetřelec. Tak krvavý bombový útok jako v sobotu se v Kábulu „domácím“ nepovedlo nikdy uskutečnit.

Pocta obětem. Hazárští muži se loučí s oběťmi teroristického útoku v afghánské metropoli. foto: Reuters

K teroristickému útoku, při kterém v afghánské metropoli Kábulu zahynulo přes 80 osob, se přihlásila organizace Islámský stát. Uvedla i podrobnosti – údajně se „hrdinského činu“ dopustili dva muži, kteří se vmísili do davu afghánských šíitů.

Krvavá demonstrace. V Kábulu se odpálil sebevražedný útočník, nejméně 80 mrtvých

Jeden měl na sobě připevněný tzv. pás šahída a byl oblečený do policejní uniformy. Explodoval ve chvíli, kdy kolem něj byl dav lidí, což zaznamenali očití svědci na mobilní telefony. Další bomba byla umístěna v cukrárně a ještě jednu měl atentátník ve vozíku se zmrzlinou. Obě rovněž vybuchly a zabíjely, muž, který tlačil zmrzlinový vozík, rovněž zemřel.

Afghánské tajné služby ovšem v neděli uvedly, že útočili tři sebevražední atentátníci. Jednoho se podařilo afghánským policistům zlikvidovat dřív, než stačil stisknout spoušť.

Podle rozhlasové stanice Ozodi se Taliban tentokrát od činu distancoval a doslova uvedl, že to není „jeho styl“.

Za vraždy se platí

I když za samotným krvavým činem stojí Islámský stát, který sídlí v Iráku a Sýrii, útok provedli místní muži paštunské národnosti. Afghánský televizní kanál TOLO v neděli s odvoláním na zpravodajské služby uvedl, že celou akci organizoval muž pocházející z okrsku Ačin ve východoafghánské provincii Nangarhár.

Taliban a Islámský stát

  • Hnutí Taliban má své základny výhradně v Afghánistánu a Pákistánu a neklade si za cíl světovládu islámu. Zpravidla neorganizuje teroristické útoky v zahraničí, nemá misijní poslání, je národnostně výrazně homogenní – většinu jeho členů tvoří afghánští a pákistánští Paštuni. Prohlašují, že jejich cílem je vytvoření tradičního islámského státu v Afghánistánu.
  • Organizace Islámský stát má mezinárodní podobu a jeho přívrženci jsou příslušníci řady národností. Tradiční islámská hierarchie chybí. Na části území Iráku a Sýrie IS vytvořil samozvaný chalífát, který sinárokuje absolutní nadvládu nad všemi muslimy světa. Jejich další územní nároky jsou obrovské – například chtějí ovládnout i Indii, Balkán a Kavkaz.

Tato oblast sousedí s Pákistánem a patří z hlediska bezpečnosti mezi nejproblematičtější v Afghánistánu. Je osídlena převážně Paštuny, ekonomika zde již řadu let ustrnula na bodě nula, sociální problémy a zkorumpovaná místní správa obyvatelstvo doslova terorizuje.

Mladí muži se proto často přidávají k různým extremistickým skupinám nejen z ideologických důvodů, ale i kvůli výdělku.

I to je ale důvod, proč v posledních dvou letech Islámský stát začíná vytlačovat přece jen umírněnější a státotvornější hnutí Taliban. Islámský stát je totiž díky obchodování s ropou výrazně bohatší než místní afghánští islámští radikálové a může platit svým bojovníkům vyšší žold. Ve velmi chudém afghánském prostředí Taliban doslova přeplácí – slibuje sebevražedným atentátníkům, že po vykonaném činu bude jejich rodinám vyplacena vysoká částka v dolarech. Sliby vždy plní, aby vytvářel precedens pro další „zájemce“ o cestu do ráje.

Zemřeli kvůli elektřině

Cílem útoku byli tentokrát afghánští šíité – Hazárové, dvacetiprocentní menšina, která obývá provincii Bamján. Demonstrace, během které explodovaly bomby, se konala na protest proti plánům vlády upustit od elektrifikace této vysokohorské oblasti. Do kábulských ulic vyšli především studenti, kterých bylo mezi oběťmi nejvíc. Policie je ještě v pátek upozornila, že hrozí nebezpečí atentátu, přesto se však protestní akce konala.

Afghánci o sobotní tragédii bouřlivě diskutují na sociálních sítích. I když jsou Hazárové považováni většinovými národnostmi Paštuny a Tádžiky za méněcenné, Tádžici jim tentokrát vyjadřují solidaritu. Nakonec i Taliban útok odsoudil a někteří hazárští aktivisté uvedli, že „Taliban je ve srovnání s IS mírumilovné hnutí“. Zároveň zaznívá ostrá kritika současné afghánské vlády ze strany menšin a Tádžiků, kteří dlouhodobě usilují o větší podíl na řízení země.

Vydávala se za chlapce, aby mohla sportovat. Z Pákistánu ji nakonec vyhnal Taliban

„Čekali jsme to. Už nemáme co ztratit,“ píší mladí Hazárové na Facebooku a někteří obviňují z atentátu přímo afghánské tajné služby. Afghánští komentátoři také zdůrazňují, že za posledních 20 let se Tádžik ani Hazár nedopustili na území Afghánistánu žádného teroristického činu.

Ozbrojení tálibové.
Bojovníci Talibanu v afghánských horách.

Jednosměrka Afghánistán

Krvavý útok na pokojnou demonstraci emotivně komentují i afghánští politici. Například poslanec afghánského parlamentu Abdul Záhir Kadir prohlásil, že „opravdoví muslimové, ale dokonce ani kacíři takové věci nedělají... Řekněte mi, jaké náboženství povoluje zabíjení bez soudu? Je to napsáno v koránu? Nebo v jiných náboženských knihách? Nikde to není.“

Kadir varoval IS slovy: „Pozor, Afghánistán je jednosměrka. Přijít sem můžete, ale vrátit se živými už ne. Možná že bůh poslal Islámský stát k nám, aby nad ním Afghánci zvítězili, protože nikdo jiný to nemůže dokázat“.