Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Armádní puč v Turecku zmařen: 161 mrtvých. Zrádci neujdou trestu, hrozí vláda

Svět

  10:52aktualizováno  13:34
ANKARA - Nejméně 161 lidí zahynulo a 1440 bylo zraněno při pokusu o vojenský převrat v Turecku. Uvedl to turecký premiér Binali Yildirim s tím, že bilance není konečná. Převrat se podařilo zmařit, prezidentský úřad ale vyzval občany, aby zůstali v ulicích, a zabránili tak dalšímu možnému pokusu o puč. Vláda spustila čistku v armádě, zadrženo bylo už 2839 vojáků, řekl Yildirim.

Muž zabalený do turecké vlajky a civilisté na tancích. Povstalecká frakce armády byla poražena, Erdoganův režim opět beze moc do svých rukou. foto: Reuters

Na stranu demokraticky zvolené vlády a prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se postavila řada světových politiků. České ministerstvo zahraničí vydalo doporučení, aby Češi do země necestovali. Ty, kteří tam již jsou, nabádá k opatrnosti.

Podle Yildimira v bilanci 161 mrtvých nejsou zahrnuti i oběti mezi pučisty. Prozatímní náčelník generálního štábu Ümit Dündar dopoledne hovořil o 104 mrtvých účastnících převratu a 90 obětech na straně civilistů, policistů a vojáků věrných vládě. Premiér ale nyní řekl, že mrtvých pučistů je asi dvacet.

‚Zrádci neujdou trestu‘

Yildirim připustil, že puč je „černou skvrnou“ na turecké demokracii. Vyzval občany, aby dnes večer zaplnili ulice a náměstí a podpořili vládu. Účastníky pokusu o převrat slíbil potrestat.

Turecké drama:

Zadržet se podařilo celkem 2839 pučistů, kteří podle Dündara pocházejí hlavně z řad armádního letectva, četnictva a některých členů tankových divizí. Velení armády podle něj puč od samého začátku odmítlo, řadu z důstojníků si pučisté vzali jako rukojmí.

Dündara do čela generálního štábu jmenoval dočasně premiér Yildirim na místo náčelníka Hulusiho Askara, kterého zadržovali pučisté. Nad ránem se ho podařilo osvobodit.

Kdokoli zradí svou vlast, neujde trestu, řekl Dündar a slíbil čistku v „paralelních strukturách“ armády. Odstranit je podle něj z armády třeba příznivce duchovního Fetullaha Gülena, kterého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za strůjce pokusu o převrat v zemi.

Turecký policejní šéf ráno uvedl, že jeho jednotky zabily také přinejmenším 16...
Policisté a civilisté u armádou opuštěných tanků.

Gülen, který žije v Pennsylvánii v USA, se však od puče distancoval a odsoudil jej, stejně jako politická opozice v Turecku. „Za posledních 50 let jsem zažil několik vojenských převratů a pokládám za krajně urážlivé, že jsem obviňován, že bych s tímto pokusem mohl mít cokoli společného. Kategoricky tato obvinění odmítám,“ uvedl 75letý Gülen v prohlášení. „Co nejostřeji pokus o vojenský převrat v Turecku odsuzuji,“ dodal.

Boj o generální štáb

Pod kontrolou vlády není nadále budovu generálního štábu v Ankaře. Vojáci uvnitř budovy už podle agentury Anadolu ale požádali o jednání o kapitulaci. Budovu už dříve opustilo asi 200 neozbrojených účastníků převratu.

Prezidentský úřad vyzval občany, aby neopouštěli ulice, a zabránili tak dalšímu možnému pokusu o převrat. Na mimořádném zasedání se sejde odpoledne turecký parlament.

Čech z istanbulského letiště: Po výbuchu nastala panika. Nevím, jak se dostanu domů

Mezinárodní Atatürkovo letiště v Istanbulu obnovilo provoz, na místě ale podle fotografií i reakcí lidí na twitteru panuje chaos. Množství letů bylo zrušeno. Agentura Anadolu s odvoláním na úřady civilního letectví uvedla, že vzdušný prostor nad Marmarským regionem, jehož součástí je i Istanbul, je uzavřený. Znovu se otevře až ve 20:05 SELČ. Rusko oznámilo, že prozatím ruší všechny linky do Turecka.

Své zasedání v Istanbulu kvůli situaci přerušila organizace UNESCO.

Odsouzený puč

Dramatická noc na sobotu ukázala, že pokus o převrat neměl tak širokou podporu, jak se zpočátku zdálo. Podle všeho jej podporovala jen část armády a odsoudili ho nejen turečtí opoziční politici, ale rovněž světoví státníci.

Zprávy o puči v Turecku potěšily Damašek. Asadovi stoupenci slavili v ulicích

Demokraticky zvolenou tureckou vládu podpořil americký prezident Barack Obama, německá kancléřka Angela Merkelová či řecký premiér Alexis Tsipras. K návratu k ústavnímu pořádku v Turecku vyzval i předseda Evropské rady Donald Tusk. Podle něj budou dopady pokusu o puč klíčové pro celý region i pro vztahy Turecka s Evropskou unií. Pokus o převrat odsoudily i Katar a Írán. Naopak stoupenci syrského prezidenta Bašára Asada zprávy o puči přijali s nadšením.

Prezident Miloš Zeman ráno uvedl, že považuje za důležité zabránit velkému krveprolití a zachovat demokratické principy v zemi, která je členem NATO a klíčovým hráčem v regionu. Premiér Bohuslav Sobotka označil za prioritu české vlády postarat se o české občany, kteří se nacházejí v Turecku. Čtyři čeští vojáci působící v Turecku jsou v pořádku.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na odpoledne svolal krizový štáb, který se bude zabývat situací v Turecku. Ministerstvo zahraničí zároveň vydalo doporučení, aby Češi do země necestovali. Ty, kteří tam již jsou, nabádá k opatrnosti.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat