16. ledna 2014 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krveprolití v Benghází šlo zabránit. Zodpovědnost padá na Clintonovou

Poničená budova amerického konzulátu v Benghází | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poničená budova amerického konzulátu v Benghází | foto: Reuters

Útoku na americký konzulát v libyjském Benghází, při němž zahynuli čtyři lidé včetně ambasadora, se dalo zabránit. Tvrdí to závěrečná zpráva senátního výboru, která ze selhání viní především tehdejší šéfku americké diplomacie Hillary Clintonovou a její podřízené. Výsledky vyšetřování mohou snížit šance Clintonové v nadcházejících prezidentských volbách 2016, píše list The New York Times.

Závěrečná zpráva Výboru pro kontrolu výzvědných služeb amerického Senátu o osudném útoku na americký konzulát, při němž v roce 2012 zemřeli čtyři Američané včetně velvyslance Chrise Stephense, je v mnohém podobná výsledkům předešlého vyšetřování.

Liší se v tom, že vůbec poprvé zkoumala špatnou komunikaci mezi ministerstvem zahraničí a CIA během několika týdnů, které teroristickému útoku předcházely. A také poprvé kritizuje samotného ambasadora Stevense, upozorňuje list The New York Times.

Velvyslanec odmítl ochranu

Výbor zjistil, že útokům se dalo zabránit, a to na základě rozsáhlých zpravodajských informací o teroristických aktivitách v Libyi," píše se ve zprávě. Na zvýšené hrozby upozorňoval Washington i Stevens, když však Americké armádní velitelství pro Afriku (AFRICOM) nabídlo misi v Libyi větší ochranu, velvyslanec ji odmítl.

To nicméně neznamená, že odpovědnost za nedostatečnou ochranu nenese americká diplomacie. "Ministerstvo zahraničí mělo zvýšit ochranu mise hlavně v Benghází kvůli zhoršující se bezpečonstní situaci a informacím zpravodajců o hrozbách," uvádí výbor složený z republikánů i demokratů dále ve své závěrečné zprávě.

Jméno tehdejší šéfky resortu Hilary Clintonové ve zprávě nefiguruje, nicméně republikánští členové výboru zdůrazňují hlavně její odpovědnost za selhání v ochraně diplomatické mise. Mimochodem, Clintonová odpovědnost převzala ještě když byla v úřadu.

ČTĚTE TAKÉ:

Konečná zopovědnost leží na Clintonové, píše výbor

"Konečná zodpovědnost za bezpečnost diplomatických misí leží na někdejší ministryni Hillary Clintonové. Koneckonců, ona byla zodpovědná za zajištění bezpečnosti Američanů sloužících na našich diplomatických misích. Její selhání zcela jasně sehrálo roli v životech čtyř zavražděných Američanů a jejich rodin," píše republikánská část výboru v dodatku ke zprávě.

Hillary Clintonová

Hillary Clintonová.

Jedním z členů výboru je i republikán Marco Rubio. Tedy jeden z možných nadějných kandidátů amerických konzervativců do prezidentských voleb v roce 2016. A byť to bývalá senátorka, ministryně zahraničí i první dáma Hillary Clintonová nepotvrdila, hojně se spekuluje i o její kandidatuře na nejvyšší americký post.

Je tedy více než pravděpodobné, že pokud se Hillary Clintonová skutečně bude o Bílý dům ucházet, útok v Benghází se jí bude v předvolebním boji vracet od republikánů jako bumerang a americká pravice přitom sáhne právě po závěrečné zprávě výboru, aby se pokusila Clintonovou zdiskreditovat.

"(Zpráva výboru) jí uškodí a bude použita k obvinění Hillary Clintonové ze selhání, i když je každému jasné, že nebyla osobně zodpovědna za útok," řekl televizi MSNBC Karim Mezran z think tanku Atlantic Council.

Iveta Polochová, msl

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.