5. prosince 2013 11:17, aktualizováno  12:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krveprolití ve Středoafrické republice: střílí se už i v hlavním městě

Křesťanské děti z vesnice Boubou, odkud do Bangui před sektářským násilím uprchlo přes 500 lidí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křesťanské děti z vesnice Boubou, odkud do Bangui před sektářským násilím uprchlo přes 500 lidí | foto: ČTK

BANGUI Přinejmenším 23 mrtvých a 64 zraněných si vyžádaly prudké boje, které se ve čtvrtek časně ráno rozhořely v hlavním městě Středoafrické republiky Bangui. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž jde o nejtěžší ozbrojené střety za poslední měsíce mezi bývalými povstalci, kteří se v březnu násilím chopili moci, a stoupenci svrženého prezidenta Françoise Bozizého.

O mrtvých a zraněných podle Reuters informoval svědek, který oběti, mezi nimiž jsou ženy i děti, viděl v banguiské veřejné nemocnici. Informace o případných dalších postižených osobách převezených do jiných zdravotnických zařízeních ve městě zatím nejsou k dispozici.

Nové boje propukly v den, kdy má Rada bezpečnosti OSN hlasovat o rezoluci, která by umožnila posílení afrických mírových jednotek v zemi a vyslání dalších francouzských vojáků na jejich podporu. Středoafrickou republiku od jarního převratu sužuje nejen bezpečnostní, ale i humanitární krize a situace se rychle zhoršuje.

Francie už má více než 600 vojáků na letišti v Bangui a podle francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse k nim po schválení rezoluce RB OSN přibude dalších zhruba 1200. Africké mírové síly by podle AFP mělo tvořit 3600 vojáků, ale nyní je jich jen 2500. Pocházejí z Čadu, Gabonu a Kamerunu a jsou špatně vyzbrojení.

VÍCE ZDE:

Agentura AFP s odvoláním na vyššího důstojníka mezinárodních afrických sil napsala, že střelba a exploze propukly poté, co bývalí povstalci z aliance Séléka, kteří jsou nyní příslušníky bezpečnostních složek, zjistili, že do banguiské čtvrti blízko letiště pronikají členové milicí antibalaka, nepřátelských pučistickému režimu.

Michel Djotodia (vlevo)

Současný prezident Středoafrické republiky Michel Djotodia (vlevo)

Palba a detonace se později rozšířily do více čtvrtí středoafrické metropole. Boje jsou podle AFP stále patrné, i když se jejich intenzita poněkud zmírnila. Zatím nejsou k dispozici žádné informace o případných obětech. Obyvatelstvo v panice uprchlo z ulic a centrum města je liduprázdné.

Vůdce bývalých převážně muslimských povstalců Michel Djotodia, který se po převratu prohlásil prezidentem, po uchopení moci hnutí Séléka rozpustil, ale stále nemá pod kontrolou jeho bojovníky, z nichž mnozí pocházejí z Čadu a Súdánu. Kvůli násilí, jehož se dopouštějí, proti nim povstaly převážně křesťanské skupiny místní domobrany známé jako antibalaka.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.