18. března 2014 7:53, aktualizováno  8:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krym odčinil historickou chybu, tvrdí strůjce perestrojky Gorbačov

Michail Gorbačov dnes. Na snímku z 31. března 2013 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michail Gorbačov dnes. Na snímku z 31. března 2013 | foto: ČTK/AP

MOSKVA První a zároveň poslední sovětský prezident Michail Gorbačov odmítl sankce Západu proti Rusku za anexi Krymu. Prohlásil, že tamní lid v nedělním referendu o připojení k Rusku napravil chybu sovětského vedení, které v roce 1954 předalo poloostrov Ukrajině.

"Pro vyhlášení sankcí by měly být velice vážné důvody, opravdu velmi vážné. A měly by být podpořeny OSN. Projevená vůle lidu Krymu, jakož i možné přijetí (Krymu) do Ruské federace, se takovým důvodem nejeví," řekl Gorbačov agentuře Interfax.

"Jestli dříve byl Krym připojen k Ukrajině podle sovětských zákonů, tedy po stranické linii a bez ohledu na názor lidí, tak nyní se lid rozhodl napravit tuto chybu. To by se mělo uvítat, a ne za to vyhlašovat sankce," usoudil třiaosmdesátiletý Gorbačov, který zpravidla politiku svého nástupce Vladimira Putina ostře kritizuje.

V nedělním referendu, vyhlášeném po faktickém obsazení Krymu ruskými vojáky, se téměř 97 procent z hlasujících voličů vyslovilo pro vstup do Ruské federace. V pondělí nezávislost Krymu uznalo Rusko dekretem prezidenta Vladimira Putina, a to nehledě na sankce, které proti vysoce postaveným ruským a krymským hodnostářům přijaly USA, Evropské unie a Kanada. Návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN ohledně Krymu vetovalo Rusko.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!