Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krym vyhlásil nezávislost a žádá o připojení k Rusku, Ukrajina mobilizuje

Krymský parlament vyhlásil nezávislý svrchovaný stát s názvem Krymská republika. Ta žáda o vstup do Ruské federace jako její nový subjekt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krymský parlament vyhlásil nezávislý svrchovaný stát s názvem Krymská republika. Ta žáda o vstup do Ruské federace jako její nový subjekt. | foto: ČTK

SIMFEROPOL UVNITŘ TEXT REZOLUCE. Krymský parlament vyhlásil nezávislý svrchovaný stát s názvem Krymská republika. Požádal zároveň o vstup do Ruské federace jako její nový subjekt. Vyhlášení nezávislosti navazuje na výsledky nedělního referenda, při němž se pro připojení k Rusku vyslovila drtivá většina obyvatel poloostrova. Ukrajinský parlament mezitím odhlasoval částečnou mobilizaci.

Podle tiskové služby parlamentu pro rezoluci "O nezávislosti Krymu" hlasovalo 85 ze 100 poslanců. V rezoluci se uvádí, že parlament se "obrací na Ruskou federaci s návrhem přijmout Krymskou republiku do Ruské federace jako nový subjekt se statusem republiky". Obdobnou rezoluci již dříve schválilo město Sevastopol, které má v rámci Krymu formálně zvláštní status.

Do Moskvy bezprostředně po schválení dekretu o nezávislosti odletěla delegace krymského parlamentu a vlády, která má s poslanci ruské Státní dumy projednat další kroky. Krymská média naznačují, že delegaci by mohl přijmout prezident Vladimir Putin. Členy krymské delegace jsou šéf parlamentu Vladimir Konstantinov a premiér Sergej Aksjonov.

Krymský parlament rovněž zmocnil místní vládu, aby v Moskvě požádala o naléhavou finanční pomoc. "Podpora je nezbytná v objemu potřebném pro hladké fungování krymského rozpočtového systému," uvádí se v rezoluci parlamentu.

Konec ukrajinského práva a moskevský čas

Podle šéfa parlamentu Vladimira Konstantinova budou jednotky ukrajinské armády dislokované na poloostrově rozpuštěny. Agentura ITAR-TASS oznámila, že přes 500 ukrajinských vojáků už opustilo své ubikace v Sevastopolu a soustředilo se na dočasných shromaždištích vyhrazených městem. Krymské úřady údajně budou zajišťovat jejich životní potřeby příští tři měsíce.

Krymský parlament zároveň schválil změnu svého jména, které má napříště znít "Státní rada Krymské republiky" místo dosavadního Nejvyšší rada Krymské autonomní republiky. Poslanci zároveň schválili výzvu OSN a všem státům světa s žádostí o uznání.

Na základě rezoluce přestávají na Krymu platit ukrajinské zákony. Ukrajinský státní majetek, který se v době vyhlášení nezávislosti nacházel na území Krymu, přijatá rezoluce prohlašuje za "státní majetek Krymské republiky". Krymští poslanci schválili zestátnění ukrajinských energetických firem Ukrtransgaz, která má monopol na přepravu plynu na Ukrajině, a Čornomornaftogaz. V uplynulém týdnu jistý krymský představitel prohlásil, že tyto zestátněné firmy poloostrov prodá některé ruské společnosti, například Gazpromu.

Premiér Aksjonov po několika hodinách oznámil, že Moskva nabídla Krymu pomoc ve výši 15 miliard rublů (přes 8,1 miliardy korun). Místopředseda krymské vlády Rustam Temirgaliev také uvedl, že poloostrov založil vlastní státní banku, která se stane součástí centrální ruské banky. Temirgaliev dodal, že pro přechodné období, než krymské úřady vypracují daňový systém, získá krymská centrální banka z Ruska jednu miliardu rublů (542 milionů korun).

Od 30. března má na poloostrově platit moskevský čas. 

Plný text krymské deklarace o nezávislosti

Nejvyšší rada Krymské autonomní republiky - vycházejíc z vůle krymských národů přímo projevené v referendu 16. března 2014, které ukázalo, že krymské národy se vyslovily pro připojení k Rusku a v důsledku toho k odchodu z Ukrajiny a pro vytvoření nezávislého státu, - řídíc se Deklarací o nezávislosti Krymské republiky, schválené na mimořádné plenární schůzi Nejvyšší rady Krymské autonomní republiky 11. března 2014 a na mimořádné plenární schůzi Sevastopolské městské rady 11. března 2014, se usnáší:

 1. Vyhlásit Krym za nezávislý svrchovaný stát Krymskou republiku, v níž má zvláštní status město Sevastopol. Krymská republika hodlá budovat své vztahy s jinými státy na základě rovnosti, míru, dobrého sousedství a dalších všeobecně přijatých zásad politické, hospodářské a kulturní spolupráce mezi státy. Krymská republika vyzývá Organizaci spojených národů a všechny státy světa, aby uznaly nezávislý stát vytvořený krymskými národy.
 2. Ode dne, kdy vstoupilo v platnost toto usnesení, neplatí na území Krymské republiky ukrajinské zákony a neuplatňují se rozhodnutí Nejvyšší rady Ukrajiny a dalších ukrajinských státních orgánů přijatá po 21. únoru 2014. Ukrajinské zákony, kromě těch, na něž se vztahuje předešlý odstavec tohoto článku, se na území Krymské republiky uplatňují až do přijetí odpovídajících normativních aktů Krymské republiky.
 3. Činnost ukrajinských státních orgánů na území Krymu se zastavuje, jejich pravomoci, majetek a peněžní prostředky přecházejí na státní orgány Krymské republiky, určené vládou Krymské republiky.
 4. S cílem ochránit práva a svobody občanů a subjektů hospodářské činnosti ukrajinské soudy na území Krymské republiky dále fungují, přičemž jejich rozhodnutí, která se týkají uplatnění ukrajinských zákonů na krymském území, nesmějí být v rozporu s tímto usnesením. Nejvyššími soudními orgány na území Krymu jsou existující odvolací soudy, které se nacházejí na území Krymské republiky a města se zvláštním statusem Sevastopolu.
 5. Všechny úřady, podniky a jiné organizace zřízené Ukrajinou nebo za její účasti na území Krymu se stávají úřady, podniky a jinými organizacemi zřízenými Krymskou republikou.
 6. Ukrajinský státní majetek, který se v den přijetí tohoto usnesení nacházel na území Krymu, je státním majetkem Krymské republiky.
 7. Majetek odborových a jiných ukrajinských společenských organizací, který se v den přijetí tohoto usnesení nacházel na území Krymu, je majetkem orgánů příslušných organizací, které působí v Krymské republice, a pokud takové neexistují, pak je státním majetkem Krymské republiky.
 8. Krymská republika se prostřednictvím Nejvyšší rady Krymské autonomní republiky obrací na Ruskou federaci s návrhem přijmout Krymskou republiku za součást Ruské federace jako nový subjekt Ruské federace se statusem republiky.
 9. Toto usnesení vstupuje v platnost v den jeho schválení.

Výsledky referenda

Krymský poloostrov, který od začátku měsíce de facto ovládají ruští vojáci, se v nedělním plebiscitu velkou většinou hlasů vyslovil pro svou budoucnost v rámci Ruské federace. Při hlasování, které Ukrajina ani velká část mezinárodního společenství neuznávají, podle sčítacích komisařů připojení k Rusku podpořilo 96,8 procenta hlasujících.

V Sevastopolu, který hlasoval odděleně, připojení k Ruské federace a tedy odtržení od Ukrajiny podpořilo 95,6 procenta lidí, kteří přišli k volebním urnám. Hlasovacího práva využilo 89,5 procenta obyvatel města. Stejně jako na celém poloostrově, ani v Sevastopolu nebyla údajně zaregistrována jediná stížnost na průběh hlasování. Hlasovat přišlo podle městské volební komise 274 101 lidí, z nichž přes 260 000 podpořilo spojení s Ruskem.

Obyvatelé Krymu oslavují výsledek referenda o připojení k Rusku:

V reakci na referendum sevastopolská radnice jednomyslně schválila rezoluci o připojení k Rusku. Sevastopolská proruská radnice zároveň zmocnila starostu Alexeje Čalého, aby zahájil s Ruskem jednání o budoucím statusu Sevastopolu. Město, kde sídlí ruská i ukrajinská černomořská flotila, formálně není součástí krymské autonomie a bylo dosud řízeno přímo z Kyjeva. Do Ruska chce vstoupit jako samostatný subjekt.

Podle konečných výsledků se na ostatním Krymu vyslovilo pro spojení s Ruskem 1 233 002 hlasujících, uvedl šéf krymské volební komise Michail Malyšev. K volebním urnám se podle něj dostavilo 83,1 procenta obyvatel Krymu, kteří mají volební právo. Pro druhou alternativu, tedy zachování autonomního statusu v rámci Ukrajiny s právem pozdějšího připojení k Rusku, se vyslovilo 31 997 lidí, což je 2,5 procenta hlasujících. Zbytek hlasů byl neplatný.

"Vracíme se!"

Krymská města byla podle ruských médií celou noc na nohou, v ulicích manifestovaly davy v povznesené náladě a oslavovaly vidinu návratu do lůna Ruska. Na náměstích vlály ruské, krymské a sovětské vlajky, auta vyzdobená ruskou trikolorou se zapnutými klaksony projížděla ulicemi a lidé hlasitě skandovali "Vracíme se!".

Pro-ruští občané slaví výsledky referenda. Pro připojení poloostrova Krym k Rusku se po sečtení více jak 50 % hlasů vyslovilo 95,5 % voličů.

Obyvatelé Krymu oslavují výsledky nedělního referenda.

Kyjev mobilizuje

Ukrajinský parlament dnes schválil dekret úřadujícího prezidenta Oleksandra Turčynova o částečné mobilizaci. Během příštích 45 dnů má být podle dekretu aktivováno 40 000 záložníků, polovina z nich doplní jednotky Národní gardy.

Na 20 000 mužů má být zařazeno do jednotek pravidelné armády, dalších 20 000 doplní jednotky Národní gardy. Tyto složky nové ukrajinské vedení zřídilo pro posílení veřejného pořádku a zajištění bezpečnosti vládních a správních objektů a ukrajinských jaderných zařízení, oznámil novinářůmšéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubij.

Mobilizace má být provedena na celém území Ukrajiny, tedy včetně Krymu okupovaného ruskými vojáky, který dnes jednostranně vyhlásil nezávislost a požádal o přijetí do Ruské federace. Na krymském poloostrově se má podle dekretu mobilizace týkat občanů, kteří dobrovolně projeví vůli sloužit v ukrajinských ozbrojených silách.

Podle Parubije je pětačtyřicetidenní lhůta pro provedení částečné mobilizace jen formální; doplnění záloh bude provedeno "v maximálně krátké době".

Úřadující prezident Oleksandr Turčynov popsal podle BBC krymské referendum jako "obrovskou frašku", která "nebude nikdy uznána ani Ukrajinou, ani civilizovaným světem". 

Ruská armáda ovládá Krym už přes dva týdny

Výběr posledních událostí kolem Krymu, jehož parlament dnes vyhlásil nezávislý svrchovaný stát s názvem Krymská republika:

1. BŘEZNA

 • Šéf autonomní vlády na Krymu Sergej Aksjonov oznámil, že převzal kontrolu nad bezpečnostními silami v oblasti. Zároveň požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc.
 • Ruský parlament schválil záměr prezidenta Putina nasadit na Ukrajině vojáky. Kreml to zdůvodnil ukrajinskou krizí a potřebou chránit životy Rusů. Poté ruská armáda prakticky převzala kontrolu nad Krymem.
 • Ukrajina požádala USA a další klíčové země RB OSN, aby pomohly ochránit její územní celistvost.

4. BŘEZNA

 • Putin před novináři objasňoval ruskou roli na Krymu. Na Krymu prý neoperují ruští vojáci, ale "ozbrojené síly sebeobrany". Vydal ruským jednotkám rozkaz k návratu do kasáren po rozsáhlém cvičení v oblastech sousedících s Ukrajinou.
 • Trojice jihoukrajinských měst Oděsa, Cherson a Mykolajiv oznámila, že se chce připojit ke Krymu.

6. BŘEZNA

 • Krymský parlament schválil rezoluci o připojení poloostrova k Ruské federaci a o uspořádání referenda o odtržení od Ukrajiny.
 • Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu označil rozhodnutí krymského parlamentu za nelegální krok.
 • USA rozhodly o vyhlášení vízových sankcí proti vybraným hodnostářům z Ukrajiny, Ruska i Krymu.

9. BŘEZNA

 • Ruská armáda odřízla Krym od vnitrozemí.

11. BŘEZNA

 • Krymský parlament většinou 78 z 81 hlasů přijal deklaraci nezávislosti.
 • Krymské úřady uzavřely letecký prostor nad poloostrovem.

15. BŘEZNA

 • Moskva vetovala návrh rezoluce RB OSN, který označuje referendum o statusu Krymu za neplatné.

16. BŘEZNA

 • Pro připojení Krymu k Ruské federaci se v referendu vyslovilo 96,8 procenta hlasujících. K volebním urnám se dostavilo 83,1 procenta obyvatel Krymu s volebním právem.
 • Ukrajina, USA i EU referendum odmítly.

17. BŘEZNA

 • Krymský parlament vyhlásil nezávislý svrchovaný stát s názvem Krymská republika. Požádal zároveň o vstup do Ruské federace jako její nový subjekt.
 • Ukrajinský parlament v Kyjevě schválil částečnou mobilizaci.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Čunek, bývalý lidovecký hejtman ve Zlínském kraji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Jiří Čunek, bývalý lidovecký hejtman ve Zlínském kraji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

Jiří Čunek, bývalý lidovecký hejtman ve Zlínském kraji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...