Rusové prodali Zelenského byt v Jaltě, hotel Tisíc a jedna noc, hotel Evropa, obchodní centrum Bakalia, Vilu Olenu a další nemovitosti, uvádí Rádio Svobodná Evropa. To už dříve informovalo, že Zelenského byt si koupila Ruska z Moskvy za 44 milionů rublů (přibližně 11 milionů korun).
Kuliničová dodala, že za uplynulý rok okupační úřady dodaly na seznam znárodněných objektů více než tisíc nemovitostí. Patřily mezi ně potravinová skladiště, kanceláře, nákupní centra či kina.
Již v listopadu 2024 Ruskem dosazený krymský „premiér“ Sergej Aksjonov uvedl, že poloostrov získal z prodeje nelegálně získaného majetku 2,7 miliardy rublů (přes 600 milionů korun). Podle Denyse Čystikova, zástupce stálého představitele Ukrajiny na Krymu, znárodnily ruské úřady jen v roce 2024 majetek 560 fyzických a právnických osob na Krymu a dalších 135 budov v Sevastopolu.
Okupační úřady oznámily znárodnění ukrajinského majetku v únoru 2023. Aksjonov následně řekl, že prodá ty nemovitosti, které patřili „cizincům páchajícím nepřátelské akce vůči Rusku“. Další znárodňování úřady odůvodňovaly tím, že budovy patří lidem uskutečňujícím „protiruské aktivity“.
Nelegální znárodňování majetku probíhá i v Mariupolu, jediném větším ukrajinském městě okupovaném Rusy. Ti chtěli po obyvatelích, aby se do třiceti dní přihlásili ke své nemovitosti. Pokud tak neučinili, Rusové ji uzmuli jako „neobydlenou“. Podle obyvatel tak činili i v případech, kdy se majitelé k danému objektu hlásili. Domy okupanti prodávají bohatým Rusům či je poskytují pracovníkům ze Střední Asie.