Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krysy ohlodávaly těla zesnulých darovaná vědě, některá už hnila. Úřady zahájily vyšetřování pařížské univerzity

Svět

  15:39
PAŘÍŽ/PRAHA - Francouzské úřady se rozhodly vyšetřovat Centrum darování těl na pařížské Descartově univerzitě. Podle vyjádření prokurátora měla totiž údajně těla od dárců na akademické půdě hnít či je měly pojídat krysy.

Université Descartes Paris foto: wikimedia.org

Aféra „kostnice“ se nanovo rozhořela. Podle informací deníku Le Monde oznámila ve čtvrtek pařížská prokuratura, že se bude zabývat obviněním vzneseným vůči jednomu z největších anatomických center ve Francii. Údajně zde totiž mělo docházet porušení pravidel pro zacházení s těly zesnulých.

Jako první informoval o skandálu magazín l’Express loni v listopadu. V Centru darování těl na pařížské Descartově univerzitě podle zjištění reportérů panovaly hrozivé podmínky. 

Na zemi se válely hlavy

Těla byla údajně různě poházená či poskládaná na sobě a v některých případech jim chyběly končetiny. Magazín rovněž popsal, že se na zemi měly válet hlavy a scenérie připomínala masový hrob. Části těl se rozkládaly a kusy, které vyčuhovaly z kontejnerů, byly ohlodané od krys.

Od té doby podaly žaloby na Centrum darování těl desítky pozůstalých. „Zahájení vyšetřování je pro nás vítězstvím,“ uvedla pro deník Le Monde Laurence Dezéléová, která za pozůstalé komunikuje s médii. „Konečně dostaneme příležitost řešit celou otázku před soudem.“

Zjištění magazínu l’Express donutily již v červnu letošního roku vládu k jednání a ta nařídila uzavření centra a prověření celé záležitosti panelem odborníků. Shledali, že se univerzita dopustila vážných „etických pochybení“.

Centrum patřilo k jednomu z největších v Evropě a do jeho uzavření putovaly na akademickou půdu stovky těl ročně.

Deník Le Monde dodává, že k nejhrubšímu porušování etického kodexu docházelo v letech 2012-2016, ale až do medializace kauzy loni v listopadu nebylo vedení univerzity ochotné nahlášené prohřešky jakkoliv řešit.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat