Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krysy ohlodávaly těla zesnulých darovaná vědě, některá už hnila. Úřady zahájily vyšetřování pařížské univerzity

Université Descartes Paris | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Université Descartes Paris | foto: wikimedia.org

PAŘÍŽ/PRAHA Francouzské úřady se rozhodly vyšetřovat Centrum darování těl na pařížské Descartově univerzitě. Podle vyjádření prokurátora měla totiž údajně těla od dárců na akademické půdě hnít či je měly pojídat krysy.

Aféra „kostnice“ se nanovo rozhořela. Podle informací deníku Le Monde oznámila ve čtvrtek pařížská prokuratura, že se bude zabývat obviněním vzneseným vůči jednomu z největších anatomických center ve Francii. Údajně zde totiž mělo docházet porušení pravidel pro zacházení s těly zesnulých.

Jako první informoval o skandálu magazín l’Express loni v listopadu. V Centru darování těl na pařížské Descartově univerzitě podle zjištění reportérů panovaly hrozivé podmínky. 

Na zemi se válely hlavy

Těla byla údajně různě poházená či poskládaná na sobě a v některých případech jim chyběly končetiny. Magazín rovněž popsal, že se na zemi měly válet hlavy a scenérie připomínala masový hrob. Části těl se rozkládaly a kusy, které vyčuhovaly z kontejnerů, byly ohlodané od krys.

Od té doby podaly žaloby na Centrum darování těl desítky pozůstalých. „Zahájení vyšetřování je pro nás vítězstvím,“ uvedla pro deník Le Monde Laurence Dezéléová, která za pozůstalé komunikuje s médii. „Konečně dostaneme příležitost řešit celou otázku před soudem.“

Zjištění magazínu l’Express donutily již v červnu letošního roku vládu k jednání a ta nařídila uzavření centra a prověření celé záležitosti panelem odborníků. Shledali, že se univerzita dopustila vážných „etických pochybení“.

Centrum patřilo k jednomu z největších v Evropě a do jeho uzavření putovaly na akademickou půdu stovky těl ročně.

Deník Le Monde dodává, že k nejhrubšímu porušování etického kodexu docházelo v letech 2012-2016, ale až do medializace kauzy loni v listopadu nebylo vedení univerzity ochotné nahlášené prohřešky jakkoliv řešit.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!