Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kuba začne klinicky testovat vlastní vakcínu proti covidu. Výsledky budou známé v únoru

I love Cuba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I love Cuba | foto: Darina Ivanovová

Havana Vlastní vakcínu proti nemoci covid-19 začala klinicky testovat také Kuba. Její očkovací látka nazvaná Soberana 01 (Svrchovaná 01) je tak jednou ze tří desítek vakcín proti nemoci způsobené koronavirem SARS-CoV-2, které jsou nyní ve světě klinicky testovány. Informoval o tom server BBC Mundo.

V této fázi, která potrvá do konce října, má být kubánská vakcína testována na asi 700 dobrovolnících ve věku 18 až 80 let. Další fáze potrvá do ledna příštího roku a v polovině února by měly být známy výsledky. Pokud by se vakcína prokázala jako bezpečná a účinná, stala by se podle BBC první vakcínou proti covidu-19 vyvinutou v Latinské Americe.

Vakcínu vyvinul Finlayův institut vakcín v Havaně, pojmenovaný po kubánském epidemiologovi, který koncem 19. století objevil přenašeče žluté zimnice. Kubánští vědci vyvinuli v minulosti řadu vlastních vakcín, mimo jiné proti meningitidě, rakovině plic či hepatitidě typu B.

Podle epidemiologa z univerzity v americké Atlantě Felipeho Lobela, jehož citoval server BBC, Kubánci mají kapacitu i experty účinnou vakcínu vyvinout. Lobelo zároveň uvedl, že on sám by nedůvěřoval vakcíně, která nebyla otestována na několika tisících lidí a ve více studiích. Dodal také, že je důležité, aby se vyvíjely různé vakcíny, protože se mohou lišit v účinnosti pro různé skupiny věkové či geografické.

V současné době jsou podle Světové zdravotnické organizace (WHO) na světě v klinickém testování tři desítky vakcín, z toho šest jich je ve třetí fázi testování. Za vedoucího kandidáta považuje WHO látku AZD1222, nazývanou též oxfordská vakcína, kterou vyvinula firma AstraZeneca s vědci z britské Oxfordské univerzity a která je také ve třetí fázi testování. V Latinské Americe se ji chystají vyrábět Argentina, Mexiko a Brazílie, které už na její výrobu pro tento region podepsali smlouvu.

„Soberana je prvním vlastním kandidátem v Latinské Americe, první od země, která je chudá v ekonomických zdrojích, ale bohatá duchem,“ řekl ke kubánské vakcíně místní epidemiolog Vérez Bencomo, který vedl tým, jež vyvinul například kubánskou vakcínu proti hemofilové nákaze typu B.

Kuba patří v Latinské Americe k zemím relativně velmi málo postiženým pandemií covidu-19. Dosud se na Kubě, která má 11 milionů obyvatel, potvrdilo jen na 3680 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, z toho 91 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo. Tento měsíc ale zaznamenávají na Kubě výraznější denní nárůsty nakažených, a to zejména v její metropoli Havaně.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...