130 let
Benedikt XVI. navštívil komunistický ostrov 14 let po historické cestě Jana Pavla II.

Benedikt XVI. navštívil komunistický ostrov 14 let po historické cestě Jana Pavla II. | foto: ČTK

Rozhovor

Kubánci vítají papeže, disidenti jsou skeptičtí

Svět
  •   12:00
HAVANA - Papež Benedikt XVI. je na návštěvě Kuby. Tamní disidenti si ale návštěvy hlavy římskokatolické církve příliš neslibují, říká šéfka kubánských projektů organizace Člověk v tísni Pavla Holcová

Papežova cesta

Papež přicestoval na Kubu z Mexika. Dnes bude sloužit  mši na náměstí v Santiagu de Cuba. V úterý zamíří  do Havany, kde odslouží druhou mši a setká se s představiteli režimu a duchovními. Opozice žádá, aby významní disidenti měli na mších  významnější místa.

* LN Jaký vliv může mít na Kubu papežova návštěva? Změnilo se něco, když do země před lety přijel Jan Pavel II.?
Jeho návštěva měla obrovský dopad. Vylepšila vztahy režimu s církví. Na Kubě se tak po dlouhé době třeba zase začaly slavit Vánoce. Navíc bylo propuštěno hodně politických vězňů. Jan Pavel II byl velká osobnost, takže to byla pro celou opozici velká vzpruha. Církev tehdy hodně naléhala, aby papež přijel. Režim se pak návštěvu snažil prodat jako vlastní úspěch.

* LN Může mít cesta Benedikta XVI. stejný význam?
Pro opozici není taková osobnost, jako byl jeho předchůdce. Nezmiňuje tak často téma lidských práv a svobody na Kubě. Kousek od Santiaga de Cuba žije jeden disident, který shromažďuje informace vztahující se k návštěvě papeže. Mimo jiné vydal leták, kde jsou citáty o svobodě na Kubě, většina z nich je od Jana Pavla II., pouze jediný je od Benedikta XVI.

* LN Takže disidenti od návštěvy mnoho nečekají?
Tolik ne. Benedikta XVI. vnímají spíš jako úředníka než ztělesnění změny. Před měsícem psali do Vatikánu otevřený dopis, v němž žádali, aby otázka svobody byla nakousnuta a aby se papež setkal nejen s představiteli režimu, ale také s někým z opozice. Ale to se spíš nestane a zůstane u oficiální návštěvy.

* LN Jaké má nyní církev na Kubě postavení?
V minulosti byly její vztahy s režimem špatné. Zahraniční kněží bývali z Kuby vyhošťováni, to se týkalo hlavně Španělů. Nyní se to zlepšilo kvůli tomu, že režim potřebuje církev jako prostředníka. Zafungovala třeba při vyjednávání propuštění vězňů svědomí jako mediátor. Byla přijatelná pro všechny strany. Havanský arcibiskup Jaime Ortega, kterého kdysi režim věznil, leccos dokáže vyjednat.

* LN Je nyní tamní církev loajálnější k režimu?
Církev musí dělat nějaké ústupky. Když byl Hugo Chávez na operaci na Kubě, museli za něj sloužit po celé Kubě mše. Církev také vládu příliš neprovokuje - více se stáhla z boje o lidská práva. Nedá se říct, že by církev papeže ponoukala, aby se setkal i s nějakou alternativní skupinou. Zároveň má ale díky lepším vztahům s režimem dobrou pozici. Může pak fungovat jako svobodnější prostor, například v oblasti vzdělávání - děti učí angličtinu nebo práci na počítači, což ve škole nelze. Zároveň církev také podporuje disent - skupinu Dámy v bílém.

Pečlivá příprava. Promluví papež o porušování lidských práv?

* LN Oponenti režimu jsou před příjezdem papeže aktivní a bezpečnostní složky na to reagují. Bojí se představitelé režimu, že akce neproběhne v poklidu?
Ano, dá se proto čekat zastrašování. Preventivně možná ještě hodně disidentů zavřou, respektive zadrží je na pár dní, aby někdo nevběhl papežovi do cesty a něco mu neřekl. Třeba nyní se řeší případ menší skupiny z Guantánama, před třemi týdny je zadrželi, a ještě jim neřekli obvinění, mohou čekat i několik měsíců, než je obviní.

* LN Mění se nějak charakter vládního boje s disidenty?
Už nejsou tak časté exemplární rozsudky, kdy lidé dostanou 28 let vězení. Spíš jde o každodenní šikanu. Odpůrcům režimu tak třeba před domem skandují davy, že je zrádce revoluce, někdo mu otráví psa. Každý měsíc musí zvládnout dvě nebo tři krátkodobá zadržení čili je to každodenní boj o vlastní prostor.

* LN V oblasti dodržování lidských práv se tak nic k lepšímu nemění?
Situace se nezlepšuje. Raúl Castro sice dělá gesta, aby to vypadalo, že se něco mění, ve skutečnosti ale jde jen o pár ekonomických reforem, ale pokud jde o lidská práva, je to stejné. Podepsané mezinárodní dohody o dodržování lidských práv na Kubě dosud nebyly ratifikovány.

Autor: Jaroslava Synáčová
  • Vybrali jsme pro Vás