27. září 2017 7:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kubánský ministr jednal kvůli zraněným americkým diplomatům. Varoval před brzkými závěry

Americká ambasáda na Kubě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká ambasáda na Kubě. | foto: ČTK

WASHINGTON Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez v úterý ve Washingtonu jednal se svým americkým protějškem Rexem Tillersonem o nevysvětlených incidentech, při kterých utrpěli zdravotní problémy američtí diplomaté v Havaně. Rodríguez podle agentury Reuters Tillersona ujistil, že kubánské úřady události vyšetřují.

Kubánský ministr zároveň varoval před příjímáním předčasných závěrů bez pádných důkazů. Kauza ohrožuje křehké diplomatické uvolnění mezi dvěma nepřáteli z dob studené války.

Zdravotní vyšetření potvrdila, že újmu na zdraví utrpělo 21 Američanů. Jednotlivé případy od sebe velmi lišily, od vážného poškození či ztráty sluchu po poškození mozku nebo nevolnost. Diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti. Zdravotní potíže podobného charakteru nahlásilo i několik kanadských diplomatů, jejichž země se k vyšetřování událostí připojila.

USA v srpnu vyhostily z Washingtonu dva kubánské diplomaty, ačkoli Havanu přímo neobvinily. Kuba popírá, že by s incidentem měla něco společného. Naopak uvádí, že vyšetření události je v jejím zájmu.

Americké úřady soudí, že mohlo jít o akustické útoky vzhledem k poškození sluchu postižených. Podle vyšetřovatelů FBI ale některé oběti nesou známky poškození mozku, což by v případě zvukového útoku nebylo pravděpodobné.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz