Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kuciakovi rodiče nevěří, že se vraždu podaří zcela vyšetřit. Policie loni obvinila 4 osoby

Ján Kuciak a Martina Kušnírová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ján Kuciak a Martina Kušnírová. | foto: FSV UK

ŠTIAVNIK/SLOVENSKO Rodiče zastřeleného slovenského novináře Jána Kuciaka mají pochybnosti, zda se vyšetřovatelům podaří zcela vyšetřit vraždu jejich syna včetně odhalení objednavatele činu. Policie loni obvinila z vraždy čtyři osoby, mezi nimi i střelce a druhotnou objednavatelku Alenu Zsuzsovou.

Kuciak byl zastřelen loni 21. února ve svém domě v obci Velká Mača nedaleko Trnavy. Objednavatel podle dřívějšího sdělení prokuratury zaplatil za vraždu nejméně 70 000 eur (1,8 milionu korun). Spolu s novinářem, který se narodil ve vesnici Štiavnik, kde je i pohřben, přišla o život také jeho partnerka.

Slovenský investigativní novinář Ján Kuciak.
Na Václavském náměstí uctili lidé svíčkami památku zavražděného slovenského...

„Bylo to rozběhnuto dobře, nyní se to více méně zastavilo. Mají ty čtyři, ale obávám se, aby to nebyl konec,“ řekl o vyšetřování Kuciakův otec. Uvedl také, že čím dále tím méně věří v úplné objasnění případu. „Nevidím absolutně žádnou příčinu, proč by paní Zsuzsová nechala zavraždit novináře,“ dodal.

Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár o uplynulém víkendu v televizní debatě řekl, že vyšetřovatelé jsou možná blízko k objednavatelům Kuciakovy vraždy. Podle nepotvrzených informací tisku ji mohl objednat podnikatel Marian Kočner, který je ve vazbě v jiném případu. 

Ani odsouzení pachatelů nebude ovšem pro Kuciakovy rodiče zadostiučiněním. „Potrestat je mohou, ale syna nám to nevrátí. Jde mi spíše o to, aby se něco změnilo ve společnosti. Zatím je to tak, že se to kdykoli může zopakovat. Pokud se nevyšetří všechny ty věci, na kterých Janko pracoval, tak spokojen nebudu,“ uvedl Kuciakův otec.

Kuciak se ve svých článcích věnoval například kontroverzním podnikatelům, kteří byli v médiích označováni za blízké nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica. V nedokončeném článku zase psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, které tisk spojoval s mafií, a o vazbách jednoho z nich na blízké spolupracovníky tehdejšího předsedy vlády. Fico po politické krizi vyvolané vraždou novináře podal loni v březnu demisi z postu premiéra.

Reportérův otec poukázal také na chyby v úvodu vyšetřování, kdy například k ohledání těl zastřelené dvojice policie nepřizvala soudního lékaře, ale patologa, který přednáší histologii. Připomněl, že jeho syn byl ještě několik měsíců před vraždou prověřován v policejních databázích. Podle médií jeden vysoce postavený policista dříve vypověděl, že Kuciakovu osobu lustroval na podzim 2017 na pokyn tehdejšího šéfa policie Tibora Gašpara, který ale vydání takového pokynu popřel.

„Máme pocit, jako by se někdo snažil zabránit tomu, aby se to (celé) vyšetřilo,“ řekl Kuciakův otec v reakci na informace, že vyšetřovacímu týmu Kuciakovy vraždy byla odebrána část spisu, jež se týká plánování smrti bývalého ministra vnitra a spravedlnosti, dále náměstka generálního prokurátora a jiného elitního prokurátora. Právě při vyšetřování Kuciakova případu vyšlo najevo, že obvinění patrně připravovali i vraždu dalších tří zmíněných osob.

Kuciak starší řekl, že důvěru ve stávající vládní koalici absolutně nemá a že vyjádření politiků o úspěších země mu připomínají období normalizace v komunistickém Československu. Kritizoval také expremiéra Fica za jeho výroky, že protivládní protesty po Kuciakově vraždě byly organizovány ze zahraničí.

Kuciakova rodina se postavila proti plánům samosprávy, která chtěla odkoupit dům, kde novinář s přítelkyni žili, a postavit tam muzeum. „Spíše si představujeme, že by tam byl otevřený park. Stavení by se zbouralo, zboural by se plot, vysadily se stromky,“ řekl Kuciakův otec. Dodal, že na místě by zůstala jen letní kuchyně s věcmi, které zavražděná dvojice měla ráda.

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Známý Romana Janouška Luboš Pašek buduje dům ve funkcionalistické čtvrti Baba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Craig Button | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....