Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kurdská Shakira burcuje svými písněmi do boje proti Islámskému státu. Hrozí jí smrtí

Helly Luv aka „kurdská Shakira“. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Helly Luv aka „kurdská Shakira“. | foto: YoutubeReprofoto

Kurdští pešmergové mají novou, nečekanou zbraň proti propagandě Islámského státu (IS). Šestadvacetiletou popovou hvězdu Helly Luv, které se říká „kurdská Shakira“. Rudovlasá zpěvačka chce svými „revolučními“ videoklipy povzbudit kurdské bojovníky proti IS i získat světovou podporu pro kurdskou otázku.

Ve svém posledním klipu nazvaném Revoluce tančí a zpívá na zničených autech asi dva kilometry od frontové linie: „Chci šířit vzkaz, že za zastavení války jsme odpovědní my všichni. Nejdůležitější pro svět je to, aby poznal, že ISIS není jen nepřítelem Kurdů, ale i celého světa,“ citoval Helly Luv britský list Sunday Times. Její písně a klipy prý mají tvořit kontrast ke krvavé propagandě, kterou šíří po internetu Islámský stát.

„Bylo to extrémně nebezpečné,“ vyprávěla v rozhovoru pro izraelskou televizi o natáčení klipu, v němž pózuje ve vojenské uniformě nedaleko fronty. Natáčení musela několikrát přerušit, protože se střílelo příliš blízko. Videoklip ale krátce po jeho uvedení už shlédlo více než 1,3 milionu diváků a „kurdská Shakira“ se rázem ocitla na džihádistických seznamech lidí určených k likvidaci.

Poté, co dostala hned několik výhrůžek smrtí, se loni tři měsíce skrývala v severoiráckém Irbílu, hlavním centru autonomní oblasti obývané Kurdy.

Helly Luv, vlastním jménem Helan Abdullaová, se narodila v Íránu, její matka byla bojovnice pešmergů. Po emigraci do Turecka se později rodina dostala do Finska, kde dnešní popová hvězda vyrůstala. „Bylo to opravdu těžké, protože jsme patřili k vůbec prvním kurdským uprchlíkům. Moje dětství bylo plné rasismu,“ vzpomíná.

V 18 letech se přesunula do Los Angeles, kde začala zpívat. První výhrůžky začala dostávat už po nahrání písně „Ris Kit All“, v níž se vyslovila pro nezávislost Kurdistánu.

 

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...